Már nemcsak a 8 órás foglalkoztatottság a menő
Az érdemi fejlemények közzé sorolandó, hogy az atipikus foglalkoztatási formák felé nyitottabbak lettek a munkáltatók. Ennek köszönhetően a 6 órás részmunkaidős állások száma 33 százalékkal, a 4 órásoké pedig 39 százalékkal ugrott meg. A rugalmas munkaidejű álláshirdetések száma pedig 8 százalékkal bővült az egy évvel korábbi szinthez képest.
„A feszített munkaerőpiac miatt a vállalatoknak komoly figyelmet kell fordítaniuk az alkalmazottak megtartására, így elégedettségi szintjük javítására. Ennek egyik meghatározó eszköze a rugalmas, vagy akár a részmunkaidős foglalkoztatás bevezetése. Az elmúlt évihez képest idén az álláspiacon drasztikus változás aligha, így valószínűsíthető, hogy ezen a területen a vállalatok további előrelépéseket tesznek” – mondta Göröcs Lili, a Profession.hu HR vezetője.
Országos kitekintésben a munkaerőpiaci csomópontokban továbbra sincs változás. A legtöbb álláshirdetést Budapesten, Pest és Győr-Moson-Sopron megyében adják fel, míg a legkevesebbet Zala, Tolna, Békés, valamint Nógrád megyében. A legnagyobb hirdetésszám növekedés (9%) viszont Hajdú-Bihar megyében volt, amiben vélhetően markáns szerepet játszik a BMW formálódó beruházása. A megyében különösen a fizikai munka, a gyártás, termelés és a mérnöki munkák esetében volt látványos a fejlődés, utóbbi esetben például a toborzási kedv 50 százalékkal ugrott meg.
A legnépszerűbb munkakörök
Az álláskeresésekben közzétett fizetések változását is monitorozta a Profession.hu. Ezek alapján az adminisztrációs feladatokat ellátók örülhettek a leginkább, hiszen 21 százalékos bérfejlődést lehetett látni. A fizikai munkák esetében ugyanez 10 százalék, míg a szakmunka esetében 8 százalék volt. Ezekben a munkakörökben tetemes reálbér növekedés történt, hiszen az említettek jócskán meghaladják a KSH által a napokban közzétett 3,4 százalékos 2019. évi átlagos inflációt.