Fontos felhívni a figyelmet, hogy a gázkazánok cseréje, vagy például fatüzelésű kályhák korszerű gázkazánra cserélésére kizárólag 2024 december végig van lehetőség, ha ehhez támogatást akarunk igénybe venni. Ez EU-s előírás, mert unió egész területén csak 2024 december végéig adható támogatás olyan projektre, amely fosszilis energia felhasználását célozza.
A javaslat nagyon komoly felelősséget rak az energiahatékonysági tanúsítványokat kiállító szakemberek vállára azzal, hogy beruházásokat utólag is ellenőrizhetik a tényleges primer energia megtakarítás szempontjából. A rossz tervezés vagy a rossz kivitelezés súlyos következményeket von maga után, mert nemcsak arról van szó, hogy igénybe vevő elesik a jogosultságtól és a kamattámogatástól, de azt is, hogy a felvett támogatást vissza kell fizetni. A gyakorlatban ez úgy lesz kivitelezhető, hogy az első energetikai vizsgálat során, a tanúsítványt kiállító szakembernek már iránymutatást kell adnia arról, hogy a tervezett energetika felújítás a megvalósulás után mennyire lesz hatékony, vagyis hány százalékkal fog javulni az épület primer energia fogyasztása. Jó hír, hogy a tanúsítványok költsége elszámolható lesz maximum nettó 50 ezer forint mértékig.
A tervezet méltányosnak mondható normadíj elvárásokat állapít meg elszámolható költségként a homlokzati nyílászárók cseréjére, vagy a homlokzati hőszigetelésre. A nyílászáró csere (a külső és belső párkányokkal, valamint a kávajavítási munkák) elszámolható anyagdíja 158 836 forint négyzetméterenként, az ehhez kapcsolódó munkadíj 51 336 forint ugyancsak négyzetméterenként, számításink szerint ennyiből a munka el is végezhető. A homlokzati hőszigetelés elszámolható anyagköltsége 27414 forint lehet négyzetméterenként, ennyiből a legjellemzőbb vastagságú 15 centiméteres EPS homlokzati hőszigetelő rendszer a szükséges kiegészítőkkel szintén beszerezhető. Ugyanennek a munkának a négyzetméterenkénti 25 220 forintos munkadíja is méltányosnak mondható.