Fordulat a felszámolási eljárásoknál

2024 első félévében 8650 felszámolási eljárás indult, amely kevesebb, mint a tavalyi első félévben, ám még mindig több, mint 2022-ben egész évben volt. Továbbra is az építőiparban és a kiskereskedelemben működő cégek a leginkább érintettek, a mezőgazdaságban viszont továbbra is kevesebb ugyan a felszámolás, ám az ágazatnak megvannak a maga sajátos bajai. Az Allianz Trade gyorsjelentése.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

2024 első félévében végre csökkent a felszámolási eljárások száma az előző év hasonló időszakához képest, vagyis megfordult az elmúlt években tapasztalt növekedési trend. Ám az is igaz, hogy az idei első hat hónap 8650 felszámolási eljárása még mindig több, mint amennyi felszámolás indult 2022-ben egész évben (8413 eljárás).

„Az építőipar és a kiskereskedelem továbbra is nehézségekkel küzd, melyek nagyrészt az infláció, a növekvő költségek és a geopolitikai feszültségek következményei” – emelte ki Bujdosó Tünde, az Allianz Trade magyarországi kockázatkezelési igazgatója.

Az építőiparban a felszámolási eljárások száma meghaladta a 2100-at, a szektor vállalkozásai továbbra is nehezebben tudják kezelni az emelkedő anyagköltségeket és a munkaerőhiányt, amely végső soron számos céget a működés leállítására kényszerített. Hasonlóan nehéz a helyzet a kiskereskedelemben is, ahol 807 vállalkozás kényszerült felszámolásra (összehasonlításul: 2022-ben egész évben 648 felszámolás volt a szektorban).

A fogyasztói kereslet visszaesése, amelyet az inflációs nyomás és az emelkedő árak idéztek elő, különösen a kisebb kiskereskedelmi cégeket érinti. A lakossági vásárlóerő gyengülése és a növekvő működési költségek is kihívások elé állítják a szektort.

Végre jó hír érkezett
Végre jó hír érkezett
Fotó: Depositphotos

A kárkifizetések darabszámának megoszlása is jelzi az egyes szektorok nehézségeit. Az év első félévében az Allianz Trade Magyarország több mint 150 esetben fizetett kártérítést ügyfelei részére, ezek 39 százaléka az építőipart, 19 százaléka a nagy- és kiskereskedelmi szektort, 15 százaléka pedig fuvarozócégeket érintett.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo