A követelésbehajtási ügyek száma is jelentősen változott: 2024 első felében összesen 709 követelésbehajtási ügyet indított az Allianz Trade Magyarországon, amelyek összesen 3,7 milliárd forintos követelést érintettek. Ezek közül 572 eset a legkisebb, 0-5 millió forintos kategóriába esett, 78 eset tartozott az 5-15 milliós sávba, míg 59 esetben 15 millió forint feletti összegről volt szó.
A mezőgazdasági vállalkozások esetében a sajátos működési körülmények egyedi fizetési nehézségeket idéznek elő, azonban a felszámolási eljárások száma továbbra is mérsékelt. 2024 első felében valamivel több mint 100 mezőgazdasági vállalkozás került felszámolás alá, ami azt mutatja, hogy a mezőgazdasági szektor egyedi kihívásai ellenére sem tapasztalható jelentős növekedés a felszámolások számában az előző évekhez képest.
A pénzügyi nehézségek hátterében a korábbi évek ingadozó árai miatt felhalmozódott készletek értékesítésének nehézségei, a kiszámíthatatlan időjárási körülmények, valamint a geopolitikai helyzet és annak közvetlen és közvetett hatásai állnak. Ezek a tényezők komoly kihívások elé állították a mezőgazdasági vállalkozásokat, és az ágazat egészére rányomták a bélyegüket.
Érdemes kiemelni, hogy a magyar fizetésképtelenségi esetek 52 százaléka 0 forint árbevételű vagy alvó cégekhez kapcsolódik, míg további 40 százalék a 200 millió forint alatti árbevételű vállalkozásokat érinti. Ezek az adatok is alátámasztják, hogy a fizetésképtelenségi eljárások hazánkban még mindig elsősorban a kisebb, alacsonyabb árbevételű, illetve alvó vállalkozásokat érintik, miközben a nagyvállalati körben a felszámolási eljárások száma továbbra is mérsékelt maradt.