2024 első félévében végre csökkent a felszámolási eljárások száma az előző év hasonló időszakához képest, vagyis megfordult az elmúlt években tapasztalt növekedési trend. Ám az is igaz, hogy az idei első hat hónap 8650 felszámolási eljárása még mindig több, mint amennyi felszámolás indult 2022-ben egész évben (8413 eljárás).
„Az építőipar és a kiskereskedelem továbbra is nehézségekkel küzd, melyek nagyrészt az infláció, a növekvő költségek és a geopolitikai feszültségek következményei” – emelte ki Bujdosó Tünde, az Allianz Trade magyarországi kockázatkezelési igazgatója.
Az építőiparban a felszámolási eljárások száma meghaladta a 2100-at, a szektor vállalkozásai továbbra is nehezebben tudják kezelni az emelkedő anyagköltségeket és a munkaerőhiányt, amely végső soron számos céget a működés leállítására kényszerített. Hasonlóan nehéz a helyzet a kiskereskedelemben is, ahol 807 vállalkozás kényszerült felszámolásra (összehasonlításul: 2022-ben egész évben 648 felszámolás volt a szektorban).
A fogyasztói kereslet visszaesése, amelyet az inflációs nyomás és az emelkedő árak idéztek elő, különösen a kisebb kiskereskedelmi cégeket érinti. A lakossági vásárlóerő gyengülése és a növekvő működési költségek is kihívások elé állítják a szektort.
A kárkifizetések darabszámának megoszlása is jelzi az egyes szektorok nehézségeit. Az év első félévében az Allianz Trade Magyarország több mint 150 esetben fizetett kártérítést ügyfelei részére, ezek 39 százaléka az építőipart, 19 százaléka a nagy- és kiskereskedelmi szektort, 15 százaléka pedig fuvarozócégeket érintett.