A Moody's a hétfőn Londonban ismertetett döntést indoklásában kiemelte, hogy 21 fokozatból álló osztályzati skálán Kína besorolása a negyedik szinten van, és minősítést terhelő hitelkockázatok alacsonyak. A hitelminősítő elemzése szerint az „A1” besorolást a nagy, dinamikus kínai gazdaság és az innovációs kapacitás támasztja alá. Ez azonban érvényes, hogy a Moody's várakozása szerint a kínai hazai össztermék (GDP) potenciális növekedése 2030-ig a 3,4-4 százalékos sáv környékére lassul – áll a cég indoklásában.
A Moody's szerint az adósságteher gyakran tovább emelkedik, de ezt részben ellentételezi a nagy hazai megtakarítások által alacsonyan tartott kamatszint. A kínai pénzügyi rendszer jelentős kötött keresletet a hazai állampapírok, a tőkekorlátozások pedig stresszidőszakokban is kínálnak pénzügyi stabilitáshoz – hétfői elemzésében a hitelminősítő.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A Moody's szerint a legutóbbi folyamatok azt jelzik, hogy javul a kínai gazdaság növekedésének minősége. A cég kiemeli, hogy 2023-ban a szakpolitikai döntéshozók figyelme az ingatlanszektor háttérbe szorulásával párhuzamosan egyre inkább a magas termelékenységű ágazatokra összpontosul. Az innovációs jelzőszámok egész sorának javulása és a mesterséges intelligencia nagyarányú alkalmazása azt mutatja, hogy az innovációval hogyan lehet elérni a magasabb termelékenység növekedését – fogalmaz hétfői elemzésében a Moody's Ratings.
Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a múlt hónapban leminősítette Kínát, mindenekelőtt azzal a várakozással indokolta a döntést, hogy a jövőben is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher. Fitch az addigi „A plusz”-ról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű befektetői osztályzatnak számító „A”-ra rontotta Kína hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek besorolását. Ez az osztályzat egy fokozattal gyenb a Moody's által Kínára érvényben tartott, hétfőn megerősített „A1” besorolással, a Fitch pedig az új kínai osztályzatra stabil kilátást adott.