Ezt gondolja az IMF Magyarországról

Idén teljesül a három százalék alatti hiánycél, ám jövőre már jócskán e szint fölött alakulhat a magyar GDP-arányos deficit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Költségvetési Monitor jelentése szerint. A nemzetközi intézmény most publikált számításai még nem tartalmazzák a kormány múlt hét pénteken bejelentett kiigazító programját.

Számottevően rontotta a magyar gazdaság növekedési kilátásaira vonatkozó prognózisát az IMF: a most publikált jelentés szerint az idén 1 százalékkal eshet vissza, jövőre viszont 0,8 százalékkal bővülhet a GDP, miközben áprilisban erre az évre még stagnálást, 2013-ra 1,8 százalékos növekedést vetítettek előre.

Lassul a világgazdaság
világgazdaság egészére az IMF friss prognózisában 3,3 százalékos idei és 3,6 százalékos jövő évi GDP-növekedést vár, ami 0,2, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusban közzétett előrejelzésnél.
Az euróövezetben az idén 0,4 százalékos gazdasági visszaesést, jövőre 0,2 százalékos növekedést vár a Valutaalap. Az Egyesült Államokban pedig az idén 2,2 százalékkal, 2013-ban 2,1 százalékkal bővülhet a GDP. A kínai gazdaság a 2011. évi 9,2 százalékos bővülés után az idén 7,8 százalékkal, 2013-ban 8,2 százalékkal nőhet.
Az inflációt illetően a korrekció mérsékeltebb volt: ebben az évben 5,6, 2013-ban 3,5 százalék lehet a fogyasztói árak emelkedése, áprilisban 2012-re még 5,2 százalékos jósoltak.

A munkanélküliség a valutalap üveggömbje szerint a tavalyi 11 százalékról 2012-ben 10,9, jövőre 10,5 százalékra mérséklődhet. Korábban 11,5 százalékos idei, 11 százalékos jövő évi rátával számoltak.

A idén még a GDP három százaléka alatt tartja a magyar kormány az államháztartás hiányát az IMF számításai szerint, de 2013-ra már 3,7 százalékos GDP-arányos hiányt várnak. A GDP-arányos államadósság szintje az idei 74 százalékról 2013-ban 74,2 százalékra, majd 2014-ben 75,3 százalékra nő – fordul tehát a Valutaalap számításai szerint a trend.

Ez utóbbi jelzés különösen nyugtalanító azt figyelembe véve, hogy Az IMF által a jelentésben kiemelt 26 fejlődő piaci ország közül a megújítandó adósság tekintetében Magyarország az idei évben a harmadik, 2013-ban a második legnagyobb kihívás elé néz. A teljes megújítandó magyar adósság 2012-ben a GDP 16,7 százalékát, míg 2013-ban annak 18,9 százalékát teszi ki. A vizsgált országok tekintetében ez az arány 2012-ben 9,2 százalék, jövőre pedig 7,8 százalék.

A Valutaalap jelentése kiemelte: Az olyan országokban, ahol magas az államadósság és a piac hangulatváltozásainak való kitettség, így Magyarországon, folytatni kell az egyenletes konszolidációt.

Matolcsy brutális csomagja
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a múlt héten számolt be arról, hogy a kormány az idei évre vonatkozóan 133 milliárd forint, a jövőre pedig 397 milliárd forint értékű költségvetési kiigazítási csomagot jelentett be. Ezzel a kormány számításai szerint szerint 2012-ben és 2013-ban is 2,7 százalékon tartható a GDP-arányos költségvetési hiány.
Az IMF friss jelentése a kormány múlt héten Matolcsy György által bejelentett intézkedéseit nem tartalmazza. Erről korábban Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi irodájának vezetője az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a Nemzetközi Valutaalap szakemberei vizsgálni fogják a kormányzat költségvetési kiigazító döntéseit.

A Nemzetközi Valutaalap friss porgnózisát az IMF és a Világbank most folyó éves közgyűlésén publikálták. Az október 9-14. között zajló eseményen  – korábbi tájékoztatás szerint – az IMF vezetői és a magyar delegáció egyeztetnek a tervezett a hazánknak nyújtandó hitelmegállapodásról is.

IMF és Magyarország
Magyarország 1982. óta tagja a Nemzetközi Valutaalapnak és a Világbanknak. IMF által finanszírozott támogatási programban 1984 májusa óta összesen hét alkalommal vett részt hazánk, és ezek 13,11 milliárd SDR összértékéből ténylegesen 9,02 milliárd SDR-nyit hívott le. (Október 5-i árfolyam szerint 1 SDR = 1,54 dollár.) Magyarországnak jelenleg 5,79 milliárd SDR-nyi visszafizetési kötelezettsége van a 2008. novemberi készenléti hitelmegállapodásból.
Az IMF alaptőkéjéből hazánk 1,0384 milliárd SDR-rel (mintegy 348 milliárd forint), az összes alaptőke 0,44 százalékával vesz részt. Ennek megfelelően Magyarország 0,44 százalékos szavazati súllyal bír a szervezet kormányzótanácsának döntéseikor. Az országot Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Simor András jegybankelnök felváltva képviseli az IMF kormányzótanácsában.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo