Ezt gondolja az IMF Magyarországról

Idén teljesül a három százalék alatti hiánycél, ám jövőre már jócskán e szint fölött alakulhat a magyar GDP-arányos deficit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Költségvetési Monitor jelentése szerint. A nemzetközi intézmény most publikált számításai még nem tartalmazzák a kormány múlt hét pénteken bejelentett kiigazító programját.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Számottevően rontotta a magyar gazdaság növekedési kilátásaira vonatkozó prognózisát az IMF: a most publikált jelentés szerint az idén 1 százalékkal eshet vissza, jövőre viszont 0,8 százalékkal bővülhet a GDP, miközben áprilisban erre az évre még stagnálást, 2013-ra 1,8 százalékos növekedést vetítettek előre.

Lassul a világgazdaság
világgazdaság egészére az IMF friss prognózisában 3,3 százalékos idei és 3,6 százalékos jövő évi GDP-növekedést vár, ami 0,2, illetve 0,3 százalékponttal alacsonyabb a júliusban közzétett előrejelzésnél.
Az euróövezetben az idén 0,4 százalékos gazdasági visszaesést, jövőre 0,2 százalékos növekedést vár a Valutaalap. Az Egyesült Államokban pedig az idén 2,2 százalékkal, 2013-ban 2,1 százalékkal bővülhet a GDP. A kínai gazdaság a 2011. évi 9,2 százalékos bővülés után az idén 7,8 százalékkal, 2013-ban 8,2 százalékkal nőhet.
Az inflációt illetően a korrekció mérsékeltebb volt: ebben az évben 5,6, 2013-ban 3,5 százalék lehet a fogyasztói árak emelkedése, áprilisban 2012-re még 5,2 százalékos jósoltak.

A munkanélküliség a valutalap üveggömbje szerint a tavalyi 11 százalékról 2012-ben 10,9, jövőre 10,5 százalékra mérséklődhet. Korábban 11,5 százalékos idei, 11 százalékos jövő évi rátával számoltak.

A idén még a GDP három százaléka alatt tartja a magyar kormány az államháztartás hiányát az IMF számításai szerint, de 2013-ra már 3,7 százalékos GDP-arányos hiányt várnak. A GDP-arányos államadósság szintje az idei 74 százalékról 2013-ban 74,2 százalékra, majd 2014-ben 75,3 százalékra nő – fordul tehát a Valutaalap számításai szerint a trend.

Ez utóbbi jelzés különösen nyugtalanító azt figyelembe véve, hogy Az IMF által a jelentésben kiemelt 26 fejlődő piaci ország közül a megújítandó adósság tekintetében Magyarország az idei évben a harmadik, 2013-ban a második legnagyobb kihívás elé néz. A teljes megújítandó magyar adósság 2012-ben a GDP 16,7 százalékát, míg 2013-ban annak 18,9 százalékát teszi ki. A vizsgált országok tekintetében ez az arány 2012-ben 9,2 százalék, jövőre pedig 7,8 százalék.

A Valutaalap jelentése kiemelte: Az olyan országokban, ahol magas az államadósság és a piac hangulatváltozásainak való kitettség, így Magyarországon, folytatni kell az egyenletes konszolidációt.

Matolcsy brutális csomagja
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a múlt héten számolt be arról, hogy a kormány az idei évre vonatkozóan 133 milliárd forint, a jövőre pedig 397 milliárd forint értékű költségvetési kiigazítási csomagot jelentett be. Ezzel a kormány számításai szerint szerint 2012-ben és 2013-ban is 2,7 százalékon tartható a GDP-arányos költségvetési hiány.
Az IMF friss jelentése a kormány múlt héten Matolcsy György által bejelentett intézkedéseit nem tartalmazza. Erről korábban Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi irodájának vezetője az MTI megkeresésére azt közölte, hogy a Nemzetközi Valutaalap szakemberei vizsgálni fogják a kormányzat költségvetési kiigazító döntéseit.

A Nemzetközi Valutaalap friss porgnózisát az IMF és a Világbank most folyó éves közgyűlésén publikálták. Az október 9-14. között zajló eseményen  – korábbi tájékoztatás szerint – az IMF vezetői és a magyar delegáció egyeztetnek a tervezett a hazánknak nyújtandó hitelmegállapodásról is.

IMF és Magyarország
Magyarország 1982. óta tagja a Nemzetközi Valutaalapnak és a Világbanknak. IMF által finanszírozott támogatási programban 1984 májusa óta összesen hét alkalommal vett részt hazánk, és ezek 13,11 milliárd SDR összértékéből ténylegesen 9,02 milliárd SDR-nyit hívott le. (Október 5-i árfolyam szerint 1 SDR = 1,54 dollár.) Magyarországnak jelenleg 5,79 milliárd SDR-nyi visszafizetési kötelezettsége van a 2008. novemberi készenléti hitelmegállapodásból.
Az IMF alaptőkéjéből hazánk 1,0384 milliárd SDR-rel (mintegy 348 milliárd forint), az összes alaptőke 0,44 százalékával vesz részt. Ennek megfelelően Magyarország 0,44 százalékos szavazati súllyal bír a szervezet kormányzótanácsának döntéseikor. Az országot Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Simor András jegybankelnök felváltva képviseli az IMF kormányzótanácsában.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo