A szakmaválasztásnál nem csak az fontos szempont, hogy milyen terület áll közel az emberhez, de az is, hogy mennyit kereshetünk az adott szakmával, valamint mekkora az igény a szaktudásunkra. A Perfekt Zrt. oktatási szakértője, Tóth Réka szerint sok a betöltetlen állás a pénzügy, kereskedelem, építő- és élelmiszeripar, valamint az oktatás, egészségügy és informatika területén is. Ezeken a területeken számos olyan nyitott pozíció van, amely megpályázható OKJ-s képesítéssel. Nagyon keresett például a targoncavezetői OKJ-s képzés, de könnyen találni munkát egyéb gépkezelői végzettségekkel is, mint például az emelőgépkezelő vagy földmunka-, rakodó- és szállítógép kezelő képesítés.
Az informatikában az egyik legsúlyosabb a munkaerőhiány, és az ottani sikerszakmákat sem egyetemen lehet megtanulni.
Mivel a szállítmányozás, oktatás és élelmiszeripar számos területén tapasztalható munkaerőhiány, így valószínűleg az sem fog mellé, aki logisztikai és szállítmányozási ügyintézőnek, vagy péknek jelentkezik, de például óvodai dajkákra is lenne igény a munkaerőpiacon. Hasonlóan könnyű elhelyezkedést ígérnek a gazdasági képzések is. Hiába tanulnak sokan mérlegképes könyvelő, pénzügyi-számviteli ügyintéző, társadalombiztosítási vagy bérügyintéző, banki, befektetési termékértékesítő vagy biztosításközvetítő szakmákat, a piac pillanatok alatt felszívja a frissen végzett szakembereket, akiknek a munkáját sok esetben átlagon felüli fizetéssel honorálják.
Tóth Réka szerint sok munkaerőhiánnyal küzdő területen az elmúlt években a bérek is emelkedtek, ezért érdemes most fontolóra venni egy szakirányú OKJ-s képzés elvégzését. A jó elhelyezkedési esélyek mellett nagy előnye ezeknek a képzéseknek, hogy rugalmas időbeosztásban, akár már néhány hónap alatt jól hasznosítható, gyakorlatias tudásra tehetünk szert, amellyel keresett szakemberekké válhatunk. Hosszabb távon pedig sok szakmacsoportban, a kapcsolódó képzések elvégzésével tervezhető karrierutat is építhetünk.