A Gránit lépése azért is érdekes, mert eddig extra kedvezmények nélkül ő kínálta a legalacsonyabb THM-mel a lakáshitelt. A mostani lépése azonban már nem 1 százalékkal van az új, 7,3 százalékos kamatplafon alatt, mint eddigi ajánlata a jelenlegi, 8,5 százalékos TMH maximum alatt. Ha januártól nem vág újabbat a kamtából, akkor vagy lesznek nála olcsóbb ajánlatok, vagy nagyon kicsi, alig néhány tized százalékos lesz a különbség a bankok lakáshiteleinek THM-je között.
A Bank360.hu szakértői szerint inkább az tűnik valószínűnek, hogy az eddiginél is jobban összesűrűsödnek a banki ajánlatok, és még az első kamatplafon óta jellemzővé vált szűk egy százaléknál is kisebb lesz a különbség a legolcsóbb és a legdrágább törlesztőrészletű lakáshitelek THM-je között. Addig azonban még folytatódhat a helyezkedés a pénzintézetek között, és szilveszterig akár újabbak jelenthetik be a már a 7,3 százalékos kamatplafon alá vitt ajánlataikat.
Mit kell tudni az önkéntes kamatplafonról?
Az önkéntes kamatplafont a bankok október 9-étől vezették be a Gazdaságfejlesztési Minisztérium kérésére, azóta 8,50 százalék a lakossági lakáshitelek THM-jlnek felső határa. Október 9. előtt a bankok akár 10 százalék körüli vagy azt meghaladó THM-mel is kínáltak lakáshiteleket, de voltak már 8,5 százalék körüliek is. Az újabb csökkentést néhány napja, december 12-én jelentették be, a 7,3 százalékos plafon 2024. január 1-jétől kell alkalmazniuk a lakáshiteleknél.
Az új vállalati forgóeszközhitelek esetében 9,9 százalékra csökken a kamatplafon a jelenlegi 11,5 százalékról. A minisztérium és a bankok képviselői arról állapodtak meg, hogy a kamatplafon, illetve a kis- és középvállalkozások vállalati hiteleire vonatkozó kamatstop 2024. április 1-jén megszűnik.