A nacionalizmus erősödésével és a határokon átnyúló kereskedelmi forgalom stagnálásával a gazdaságok protekcionistábbá váltak. Ugyanakkor a demográfiai változások ösztönzik a gazdasági növekedést és a termelékenység javítását Indiában, valamint Ázsiában, ami megváltoztatja a globális erőegyensúlyt.
A Ray Dalio 2024-es Great Powers Index elemzése számos mérőszám alapján készült, beleértve a gazdasági teljesítményt, a katonai erőt és a kereskedelmet. Ezenkívül az egy főre jutó erőt is kiszámolták, jelezve az ország népességéhez viszonyított hatékonyságot.
Az Egyesült Államok továbbra is a világ legjelentősebb szuperhatalma, amelynek a globális pénzügyi piacokon elfoglalt dominanciáját a technológiai innováció erősíti.
Az amerikai dollár befolyása széles körben elterjedt. Ma a devizaügyletek 85-90 százalékát bonyolítják dollárban, a devizatartalékok 59 százalékát ebben a valutában tartják, és a határon átnyúló bankhitelek mintegy fele ugyancsak dolláralapú. Ráadásul az Egyesült Államok tőzsdei kapitalizációja a globális összkapitalizáció 61 százalékát teszi ki.
Az USA-t a világ legnagyobb exportőreként Kína követi, amelyet kereskedelmi és gazdasági teljesítménye vezérel. A Latin-Amerikával folytatott kereskedelem a 2002-es 18 milliárd dollárról 2022-re 450 milliárd dollárra nőtt. Kína erősítette katonai erejét globális pozíciója e szegmensben javult. Ma az ország rendelkezik a világ legnagyobb haditengerészeti flottájával és erőteljesen modernizálta védelmi erejét.