A költségvetési politikával kapcsolatos bejelentésekre nem került sor, mivel ez a kongresszus hatáskörébe tartozik.
Trump elnök első hivatali napja összhangban állt kampányígéreteivel, és több, a szavazóbázisának fontos témakör is terítékre került − ilyenek a bevándorlás ellenőrzése, az infláció csökkentése az amerikai energiaforrások felszabadításával, valamint a kormányzati szabályozás csökkentése.
„Kiemelkedő szerepe miatt véleményünk szerint makrogazdasági szempontból a legfontosabb fejlemény a bevándorlási politika megváltoztatása. A határellenőrzéssel kapcsolatban Trump elnök által elfoglalt szigorú álláspont miatt vélhetően jelentősen csökkenni fog a nettó bevándorlás volumene, ami rövid távon minden bizonnyal inflációnövelő hatással jár majd, mivel a munkaerő mennyiségének a béreket felfelé nyomó csökkenése által előidézett inflációs sokk erősebb lesz a negatív keresleti sokknál. Hosszabb távon viszont arra számítunk, hogy ez a keresleti sokk kezd majd dominálni, mivel a munkaerő többi részére átgyűrűző hatások visszafogják majd az USA növekedését” – tette hozzá Al-Hilal István, a Fidelity International közép-kelet-európai igazgatója.
Eközben az új elnöknek a kereskedelemhez való, egyelőre kevésbé provokatív hozzáállása egészen rövid távon jó jelnek ígérkezik az inflációs kockázatok szempontjából. Ezek a hírek kedvező hatással voltak a pénzügyi kondíciókra és a kockázatvállalási kedvre: részvény- és kötvényrali alakult ki, a dollár pedig gyengülni kezdett. A vámokkal való fenyegetőzés azonban magasan tartja a piaci volatilitást mindaddig, amíg ki nem alakul a kereskedelemmel kapcsolatos narratíva és maga a végleges kereskedelempolitika is. Végső soron még mindig fennáll a globális kereskedelmi háború lehetősége. Nagyon fontos lesz, hogy az elkövetkező napokban és hetekben szorosan figyelemmel kísérjük a többi kereskedelmi partner esetleges megtorló intézkedéseit, különösen a nemzetközi szükségállapoti gazdasági hatáskörről szóló törvény (IEEPA) előírásainak alkalmazása kapcsán.