Donald Trump beiktatási beszédében ígéretet tett arra, hogy aranykort teremt az Egyesült Államok polgárai számára, és megvalósítja az „Amerika az első” mottóval meghirdetett programját. Első intézkedései között aláírt huszonhat rendeletet, például kihirdette a déli határszakaszra vonatkozó és az energiaügyi nemzeti vészhelyzetet, bejelentette a kormányzati szabályozás csökkentését, valamint visszavonta Biden elnök hetvennyolc intézkedését és rendeletét.
A legmarkánsabbak a bevándorlást és határvédelmet érintő bejelentések voltak − újra hatályba lépett a „Maradj Mexikóban” politika és az 1798-ban a „külföldi ellenségekről” kibocsátott Alien Enemies törvény, a drogkartellek mostantól terrorista szervezetnek minősülnek, valamint megszűnt a menedékkérőket segítő letelepítési és több más program is.
A kereskedelempolitika terén a Fehér Ház átfogó tervet terjesztett elő, melynek alapján felülvizsgálják a különböző kereskedelmi kapcsolatokat, a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok kérdését és a devizapolitikát, újraértékelik a meglévő kereskedelmi megállapodásokat és Kína „állandó rendes kereskedelmi kapcsolat” (PNTR) státuszát, valamint több új vámtétel bevezetésére is sor kerülhet. Trump elnök ráadásul később megerősítette, hogy 2025. február 1-jétől 25 százalékos vámot vethetnek ki a Mexikóból és Kanadából származó importra.
A túlzott kormányzati szabályozói beavatkozás visszaszorítása Trump első elnöki intézkedéseinek másik központi témája volt. A hivatalba lépett új elnök bejelentette a kormányzati hatékonyságért felelős minisztérium (Department of Government Efficiency, DOGE) létrehozását, valamint befagyasztotta a bürokraták által hozott minden új intézkedés végrehajtását és a további szövetségi alkalmazottak felvételét. Az Amerika az első programnak megfelelően kilépett a Párizsi Megállapodásból és az Egészségügyi Világszervezetből, és megfogadta, hogy visszaveszi a Panama-csatorna feletti ellenőrzést.