Kína vezető szerepe és a globális trendek alakulása
A 2024-es energiatárolási bővülés különösen Kínában volt kiemelkedő, amely továbbra is vezető szerepet tölt be az iparágban, míg az Egyesült Államok a második helyen áll. Az LFP (lítium-vas-foszfát) akkumulátorok szerepe hatalmasra nőtt, szinte teljesen kiszorítva a korábban népszerű NMC (lítium-nikkel-mangán-kobalt-oxid) technológiát az energiatárolási megoldások piacáról.
„A világ teljes helyhez kötött energiatárolási kapacitása elérte a 360 GWh-t, ami jól mutatja az energiatároló rendszerek iránti növekvő igényt, különösen a tiszta energiaforrások térnyerésének támogatására. Az akkumulátoros energiatárolók lehetővé teszik, hogy a nap- és szélerőművek által termelt energia hatékonyabban tárolható legyen, és a fogyasztás csúcsidejében is felhasználható maradjon” – fogalmaz Fenyvesi Péter.
A helyhez kötött akkumulátorok szerepe az energiaátállásban
Az energiatároló rendszerek piacán kiemelkedő növekedést értek el a helyhez kötött akkumulátorok, amelyek a globális akkumulátor-felhasználás egyre növekvő szegmensét képviselik. Fenyvesi Péter kiemeli: az akkumulátorgyártók felismerik, hogy a helyhez kötött energiatárolók piaca egyre komolyabb befektetéseket vonz. Számos nagynevű napenergia- technológiai vállalat, például a Trina, a Jinko, a Risen Energy és a Canadian Solar is belépett az energiatárolási piacra, és bővítette portfólióját akkumulátorgyártási tevékenységgel.
Az energiatárolási rendszerek nemcsak az energiaellátás stabilitásában játszanak kulcsszerepet, hanem abban is, hogy minimalizálják a fosszilis energiaforrások iránti igényt, és csökkentsék a szén-dioxid-kibocsátást. A piac növekedése azt is bizonyítja, hogy a helyhez kötött akkumulátorok nemcsak a nagy ipari szereplők, hanem a lakossági felhasználók számára is elérhetőbbé válnak.