Jelentősen, mintegy 40 százalékkal nőtt a lakáscélú és szabad felhasználású lakossági jelzáloghitelek kihelyezett összege az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) felmérésből.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
A közvetítői piac 85 százalékát lefedő szakmai szervezet adatai szerint a márciusban újonnan kötött jelzáloghitel-szerződések összege elérte a 136 milliárd forintot. A banki hitelkonstrukciók továbbra is kedvezőek, az emelkedő ingatlanárak és a piacon elérhető alternatívák sokfélesége miatt azonban egyre fontosabbá válik az alapos tájékozódás és a független közvetítők szerepe.
Márciusban mintegy 136 milliárd forintért kötöttek jelzáloghitel-szerződést Magyarországon a Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetségének (FPKOSZ) tagjai körében végzett felmérés alapján. A hitelközvetítői piac 85 százalékát képviselő szervezet szerint összességében az első negyedévben közel 395 milliárd forint értékben vettek fel jelzáloghitelt a magyarok, ami 40 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest (282 milliárd forint). Miközben a magyarországi hitelpiac még mindig elmarad az európai és régiós kihelyezésekhez képest, a hazai számok a tavaly nyári csúcsot követő visszaesés után ősz óta ismét emelkedő trendet mutatnak: legutóbb 2024. júliusában volt magasabb az új hitelszerződéskötések volumene a márciusi adatnál. A szervezet szerint ezt tovább erősítheti, hogy banki oldalról élénk a hitelezési kedv, és az elérhető hitelkamatok a 10 éves állampapír szintje alatt vannak, így még átlagos fizetéssel is jó lakáshitel-alternatívák érhetőek el az állampapírok kamatszintje alatt. Sándorfi Balázs, az FPKOSZ elnöke szerint ugyanakkor a piacon elérhető konstrukciók közötti megfelelő választás, valamint a növekvő ingatlanárak egyre nagyobb nyomás alá helyezik a fogyasztókat. Ez a helyzet felértékeli a független közvetítők szerepét, akik szakértőként több pénzintézet ajánlatai közül javasolják az adott élethelyzetnek leginkább megfelelő konstrukciót.