Az üzemanyagárak miatt az infláció az eurózónában gyorsan csökken, valamint a maginfláció is mérséklődik, a bérnövekedés hatása és a szolgáltatások inflációja azonban továbbra is aggodalomra ad okot az eurózónában az OTP Bank elemzői szerint. Noha a fő mutató hamarosan itt is a cél alá eshet, a mag- és szolgáltatásinfláció csak fokozatosan mehet lejjebb, ráadásul a geopolitika és a feszes munkaerőpiacok egyaránt felfele mutató kockázatokat hordoznak.
A szakemberek középtávon arra számítanak, hogy a rövid távú reálkamatlábak pozitívak maradnak, a hozamgörbe pedig normalizálódik. Ugyanakkor fenntartják azt a véleményüket, hogy a várható lassulás és a kamatcsökkentéssel kapcsolatos várakozások erősödése lejjebb nyomhatják a hosszabb hozamokat, ezért továbbra is javasolják a hosszú kötvények felülsúlyozását.
Itthon továbbra is rosszak a növekedési kilátások
Magyarországon az ígéretes első negyedévi GDP-adatokat követően a második negyedévben visszaesett a növekedés üteme. „Az eddig rendelkezésre álló harmadik negyedéves adatok hazánk gazdasági fellendülésének törékenységére utalnak, ezért visszatértünk az egy évvel ezelőtti előrejelzésünkhöz: 2024-re 1,5 százalékos GDP-növekedést várunk” – mondta Tardos Gergely, az OTP Bank Elemzési Központjának vezetője, majd hozzátette: az európai strukturális gyengeségek miatt a jövő évi magyar GDP-növekedési előrejelzéseket is felülvizsgálták, és 3,5-ről 2,8 százalékra mérsékelték. Tardos Gergely szerint az idei kockázatok inkább felfelé mutatnak, 2025-re azonban kiegyensúlyozottabbaknak tűnnek, mivel a választások előtti kiadások ellensúlyozhatják a külső kereslet további gyengülését.