A kelet-közép-európai háztartások fogyasztásának növekedési üteme a következő öt évben messze meghaladja a nyugat-európait, ami a beruházások magas arányával együtt további lökést ad a gazdasági növekedésnek. Ennek eredménye pedig a logisztikai és disztribúciós központok iránti kereslet bővülése lesz, ami a nemzetközi kereskedelmi cégek régióbeli jelenlétének erősödésével is kapcsolatban áll.
Szerbiában négyszer annyi
A várt növekedés közvetlenül érinti a logisztikai szektort: a nagy nemzetközi kereskedelmi láncok jelenléte a kelet-közép-európai régióban jelenleg meglehetősen kiegyensúlyozatlan, ám a modern bevásárlóközpontok számának emelkedéséből következően ezek növekedési potenciálja óriási. A CBRE elemzésében megvizsgálta a folyamatban lévő bevásárlóközpont-fejlesztéseket Európa-szerte, és eszerint a legtöbb piacon a következő két-három évben az állomány jelentős növekedésére lehet számítani. Szerbiában például a tervbe vett fejlesztések alapján a mai kínálathoz képest több mint négyszeres (!) bővülés várható, ami alapjaiban megváltoztathatja a kiskereskedelem szerkezetét. Más piacokon is hasonló a fejlődés íve: Bulgária, Oroszország és Szlovákia esetében a fejlesztések 2010-re megduplázhatják a bevásárlóközpontok mai állományát. Magyarországon a nagy fejlesztési hullám lecsengése után ennél kisebb, a bevásárló-központok kínálatának nagyjából 30 százalékos bővülése várható.
A CBRE elemzése szerint a régióban a kereskedelmi ingatlanok terjedésével a logisztikai fejlesztések nem tartanak lépést. Az új bevásárlóközpontok működtetéséhez a CB Richard Ellis szerint további 13 millió négyzetméter új logisztikai területre lesz szükség. A ma ismert kiskereskedelmi fejlesztési tervek alapján a kereskedőknek kétszer annyi logisztikai területre lesz szükségük, mint ma. A kiskereskedelem szerepe a logisztikai ingatlanok piacán leginkább a visegrádi országokban, illetve Romániában és Bulgáriában fog erősödni.
Növekvő jómód
John Palmer, a CBRE kelet-közép-európai ipari és logisztikai ingatlanokért felelős ügyvezető igazgatója így kommentálta a jelentést: "Ahogyan a régió piacai fejlődnek, úgy a jómód is növekszik, ami a háztartások fogyasztását ösztönzi - ezt pedig a kiskereskedelemnek ki kell szolgálnia. Amint erre legfrissebb jelentésünk is kitér, ezt infrastruktúra-fejlesztéseknek kell támogatniuk, főleg útépítéseknek, amelyek pedig jelentős lehetőségeket nyújtanak a logisztikai létesítmények fejlesztéséhez."
"A hazai logisztikai piac izgalmas évek elé néz." - tette hozzá Konthur Adrienne, a CB Richard Ellis magyarországi ügyvezetője. "Tetemes a tervbe vett fejlesztések nagysága, viszont a megvalósítás időzítése nagyon bizonytalan. A fejlesztők érdeklődése egyelőre nem fordult a vidék felé, és ez a közeljövőben sem várható, hiszen most elsősorban a repülőtér környékének potenciáljára koncentrálnak."