A lizin ára a védővám idén januári bevezetését követően szinte azonnal duplájára nőtt, ami az év elején a becslések szerint 200 millió eurós többletköltséget jelentett az európai takarmánygyártóknak.
„Mivel e nélkülözhetetlen aminosav ára folyamatos mozgásban van, rendkívül bizonytalan és tervezhetetlen az európai takarmánypiac. Európa teljes ipari takarmánygyártása évi 146 millió tonna, így a védővám mértékétől és a lizin aktuális árától függően az Európai Tanács jövő pénteki döntése több százmillió eurós költségnövekedést is okozhat évente az európai takarmánygyártóknak” – hívja fel a figyelmet Bustyaházai László, az UBM Csoport takarmány üzletágvezetője. „A védővám bevezetése Európa exportpiacain versenyhátrányt okozhat, ráadásul az élelmiszer-infláció szempontjából is egyértelműen kedvezőtlen hatású, hiszen az európai takarmányipar kénytelen lesz beépíteni azt az árakba. A védővám a hazai piacon például, a lizin aktuális árától függően akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát” – húzza alá a szakember.
„Piaci információk szerint ráadásul a lizinen kívül további két, a takarmányipar számára fontos alapanyag – a valin és a szintén kínai gyártású kolin-klorid – kapcsán is felmerült a védővámok kérdése, ami azért is kritikus, mert ezekből sem önellátó Európa” – teszi hozzá Bustyaházai László, az UBM Csoport takarmány üzletágvezetője.