A kormány célja, hogy a magyar gazdaság tartós növekedési pályára kerüljön, és hogy 2025-
ben elérhető legyen a 3-6 százalék közötti gazdasági növekedés. Ehhez elengedhetetlen a
vállalati beruházások, ezen belül a kis- és középvállalkozói szektor fejlesztéseinek felpörgetése.
A kormány ezt a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként meghirdetésre kerülő 8 pontos Demján Sándor kkv-fejlesztési program elemeivel – hitel és tőkeprogramok indításával, támogatási konstrukciók meghirdetésével segíti – emlékeztetett Szabados Richárd.
A cél a hitelezés fellendítése, ehhez pedig kiemelkedően fontos a hitelintézetek kockázatait
csökkentő kezességvállalás.
A garancia bekapcsolásával azoknak a vállalkozásoknak is elérhetővé válnak a támogatott és piaci finanszírozási lehetőségek, akik a kezességvállalás nélkül nem, vagy csak számottevően rosszabb kondíciók mellett kapnának hitelt. A kkv- szektorban ezért kiemelkedően fontos a kezességvállalás: a Garantiqa jelenleg 54 ezer vállalkozás 73 ezer hitelszerződése mögött áll garanciával, a 2580 milliárd forintnyi garanciavállalás 3330 milliárd forintnyi hitelt véd, ami azt jelenti, hogy minden második élő kkv-hitel mögött ott áll a Garantiqa – hívta fel a figyelmet Szabados Richárd. Az állam viszontgaranciával áll a Garantiqa mögött, ami tovább csökkenti a finanszírozás kockázatát.
Európában Magyarországon támogatja legnagyobb, a GDP 4,4 százalékát kitevő garanciavállalás a kis-és középvállalkozói szektort – az európai átlag 1 százalék – jelezte az államtitkár.