Csökkenteni, vagy növelni kell a kiadásokat?

Még nem lehet egyértelműen bízni abban, hogy a világgazdasági növekedés megfelelő lendületbe jött, és tartóssá válik - mondta a G20-csoport skóciai értekezlete előtt Alistair Darling brit pénzügyminiszter.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A világ 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdasága, valamint az EU alkotta Húszak pénzügyminiszterei és jegybankárai a kelet-skóciai St. Andrews kisvárosban gyűltek össze, hogy áttekintsék az idei válságévben eddig hozott élénkítő intézkedések hatékonyságát, és megvitassák, hogy el lehet-e már kezdeni az exitstratégiának, vagyis e rendkívül költséges intézkedések visszavonásának tervezését.

A vendéglátó brit pénzügyminiszter azonban a szombati ülés felvezetőjeként mondott beszédében - igyekezve előre csillapítani a gazdaságélénkítési programokból már lassan kihátrálni kívánó társországokat - kijelentette: az exitstratégia tervezésénél mindenkinek el kell fogadnia, hogy a legnagyobb kockázat a növekedésre a gazdaságösztönzés abbahagyása lenne a tényleges és széles bázisú kilábalás kezdete előtt.

Eltérés országonként

A fő nézeteltérés a világgazdaság összkibocsátásának 85 százalékát adó országcsoporton belül abból ered, hogy a globálisan már mutatkozó fellendülés térségenként még egyenetlen. A legnagyobb gazdasági erőcentrumok közül az Egyesült Államokban, Németországban és Franciaországban már véget ért a recesszió, Nagy-Britanniában azonban még nem. A piacot kisebb sokkhatásként érte a brit statisztikai hivatal minapi bejelentése, amely szerint az általános várakozással ellentétben a harmadik negyedévben is még visszaesés volt a brit gazdaságban, amelynek teljesítménye immár hat negyedéve csökken folyamatosan.

Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését.

A Húszak az idei eddigi válságtanácskozásokon vállalták, hogy 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollárt (925 ezer milliárd forintot) fordítanak banki tőkepótlás, kvantitatív enyhítés, költségvetési gazdaságélénkítő injekciók és garanciák formájában a világgazdaság újjáélesztésére. Mindez azonban súlyosan rontja az országcsoport közfinanszírozási és adóssághelyzetét.

Ahogy az IMF számol

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a skóciai G20-találkozó elé időzített előrejelzésében azt jósolta, hogy a jelenlegi folyamatok mellett a csoport fejlettebb tagállamainak átlagos államadóssága 2014-re eléri a hazai össztermék 114 százalékát. Ez igencsak megdrágítja a költségvetési hiányok finanszírozást is: az IMF becslése szerint ilyen adósságráták esetén a kötvénypiaci hozamok hozzávetőleg 2 százalékponttal lesznek magasabbak, mint egyébként lennének.

A valutaalap azzal számol, hogy átlagosan 8 százalék körüli GDP-arányos kiadáscsökkentéssel és adóemeléssel lehetne 60 százalékra visszaszorítani az adósságrátákat az érintett országokban.

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo