Büntetett Brüsszel a belga adókedvezmények miatt

Jogellenes a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer, így az ezt kihasználó multinacionális vállalatoknak mintegy 700 millió euró adót kell befizetniük - közölte az Európai Bizottság hétfőn.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP

Legalább 35, uniós országban bejegyzett multinacionális cég használta ki a belga többletnyereségadó-megállapítási rendszer nagyvonalúságát, de most ezeknek a nagyvállalatoknak be kell fizetniük a bizottság becslése szerint közel 700 millió euró, mintegy 217 milliárd forint adótartozást - írta közleményében az uniós intézmény a vállalatok megnevezése nélkül.

Az Európai Bizottság által 2015 februárjában indított részletes vizsgálat rámutatott, hogy a többletnyereségadó-megállapítási rendszer indokolatlanul eltér mind a belgiumi társaságiadó-rendszer bevett gyakorlatától, mind az úgynevezett "szokásos piaci ár elvétől". Ennek értelmében a bizottság kimondta, hogy a említett rendszer keretében nyújtott szelektív adókedvezmények ellentmondanak az uniós állami támogatási szabályoknak.

A bizottság arra kötelezi Belgiumot, hogy a jövőben tartózkodjon a többletnyereségadó-megállapítási rendszer alkalmazásától, illetve a tisztességes verseny helyreállítása érdekében szedje be a meg nem fizetett adót. A 2005-től alkalmazott belgiumi adórendszer lehetővé tette, hogy bizonyos multinacionális vállalatcsoportok, feltételes adómegállapítások alapján, a szokásosnál lényegesen kevesebbet adózzanak Belgiumban.

"Belgium lényeges adóelőnyt biztosított egyes multinacionális vállalatoknak, és ez az uniós állami támogatási szabályokba ütközik. Torzult a verseny, hiszen a kisebb - nem multinacionális - piaci szereplők hátrányos helyzetbe kerültek" - idézte Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős biztost az uniós bizottsági közlemény.

A rendszer csupán bizonyos multinacionális csoportoknak kedvezett, míg az önálló, csoporthoz nem tartozó és kizárólag Belgiumban tevékenykedő vállalatok nem kaphattak hasonló kedvezményeket. A bizottság véleménye szerint a rendszer súlyos versenytorzító hatást gyakorolt az uniós egységes piacra, és a gazdasági ágazatok széles körét érintette.

Az Európai Bizottság újabb csomaggal kívánja előmozdítani a társaságiadó-kikerülés elleni küzdelmet uniós és világszinten. A javaslatok azon az egyszerű elven alapulnak, hogy minden vállalat a nyereség keletkezésének helyén fizessen adót. A bizottság január 27-én ismerteti azt a csomagot, amely egyúttal meghatározza a jó adóügyi kormányzás normáinak nemzetközi végrehajtására vonatkozó, összehangolt uniós megközelítést is - írta közleményében az uniós intézmény.

Lép az Unió az agresszív társaságiadó-tervezés ellen
A társasági adózás átláthatóságának és tagállamok közti egyeztetésének javítását, illetve az eltérő nemzeti rendszerek egymáshoz közelítését célzó jogi lépéseket javasolt a Parlament egy szerdán elfogadott állásfoglalásában. A Parlament a Luxemburg és a multinacionális vállalatok közötti kétes adómegállapodásokra fényt derítő „Luxleaks”-botrány után kezdte el arra ösztökélni a tagállamokat, hogy lépjenek fel a multinacionális cégek európai agresszív társaságiadó-tervezése és adóelkerülése ellen.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo