Bizakodó hangulat a magyar gazdaságban

A hazai gazdasági folyamatok kedvező irányú változását jelzi, hogy két év után ismét meghaladja az 50 pontot a Magyar Fejlesztési Bank vállalati felmérésen alapuló konjunktúramutatójának értéke. A pozitív fordulat hátterében az ugrásszerűen emelkedő beruházási kedv áll, de a külső források bevonásával kapcsolatban továbbra is kivárás jellemzi a hazai vállalkozói szférát. A makrogazdasági index viszont kétéves mélypontra süllyedt, az idei első félévre a gazdaság lassuló ütemű visszaesését jelzi. A kkv-szektor az export és az adózás terén lát pozitívumokat.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Fejlesztési Bank 2013 tavaszán nyolcadik alkalommal végezte el rendszeresen ismétlődő vállalati felmérését, amelynek célja, hogy átfogó képet adjon a magyarországi vállalatokat érintő legfontosabb makrogazdasági és piaci trendekről, a cégek forrásszerzési és beruházási igényeiről, a vállalatok  jövőre vonatkozó terveiről és korlátairól.

Gazdasági környezet: borús kilátások

A felmérésben a makrogazdasági feltételek romlását tapasztaló cégek aránya kétéves mélypontra süllyedt az elmúlt egy évben: 57,3 százalékuk a helyzet romlását tapasztalta, ami 2011 tavasza óta a legalacsonyabb érték, de a mutató még mindig meghaladja az 50 százalékot. Az index mérsékelt emelkedéséhez (+0,8 pont) elsősorban az elmúlt egy év folyamatainak a korábbihoz képest kedvezőbb értékelése járult hozzá, a jelenlegi helyzet és a kilátások megítélése viszont gyakorlatilag nem változott az őszi felméréshez viszonyítva.

A jelenlegi gazdasági helyzet megítélése

A cégek több mint háromnegyede a jelenlegi működési környezetet kedvezőtlennek ítéli meg. A 2012. tavaszi 0,9 és az őszi 0,8 százalék után már csak átlagosan 0,6 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak. Az inflációs várakozások jelentősen süllyedtek: a 2012. tavaszi 6,1 és az őszi 6 százalék után már csak átlagosan 4,9 százalékkal kalkulálnak. A makrogazdasági index alakulása alapján 2013 tavaszán a magyar gazdaság lassuló éves szintű visszaesése, illetve stagnálása várható.

A belső piac talán túljutott a mélyponton

Ugyanakkor a vállalatok valamennyi működési környezetet befolyásoló tényező változását kedvezőbbnek értékelték. Javult a belföldi kereslet és a munkaerő-költségek alakulásának megítélése, a finanszírozási környezetben pedig  a tavaly őszi, az adózás területén pedig a tavaszi helyzethez képest tapasztaltak leginkább pozitív elmozdulást.

A vállalat működési környezetét befolyásoló makrogazdasági tényezők elmúlt egyéves változásának értékelése* az egyes méretkategóriákban

A vállalatok relatív többségének (44,8 százalék) csökkent az üzemi eredménye az elmúlt egy évben, s több mint egyharmaduk a következő 12 hónapban is csökkenést vár. Elsősorban a mikro- és kisvállalati, illetve az ipari szegmensnek romlott a belföldi pozíciója. Ugyanakkor a belföldi értékesítés bővülését váró cégek aránya az MFB-indikátor nyolcéves történetében elsőször haladta meg a következő egy évben visszaeső hazai eladásokkal számolókét.

Az elmúlt 12 hónap során a cégek több mint 30 százaléka növelte belföldi értékesítési árait, a következő egy évben azonban már kevesebb mint minden negyedik megkérdezett tervez áremelést.

A külföldi értékesítéssel kapcsolatos várakozások a 2011. őszi szintre emelkedtek, elsősorban az EU-n kívüli piacokon aktív vállalatok bizakodók. Legnagyobb arányban az ipari szektorban, valamint a közép- és nagyvállalati szegmensben várják az export bővülését. A vállalatok többségének (51,6 százalék) nem változott a külföldi piaci pozíciója, a mikro-, kis- és középvállalatok nagyobb arányban tapasztaltak kedvező irányú változást, mint a nagyvállalatok.

Finanszírozás: a helyzet változatlan

A finanszírozási index –0,1 pontos értéke is kifejezi, hogy e téren a helyzet változatlan. A hitelfelvételi körülményeket valamelyest jobbra, míg saját finanszírozási helyzetüket rosszabbra értékelték a cégek. Továbbra is majdnem minden harmadik csak külső forrásból képes fedezni a működését. Ugyanakkor a forrásbevonási kedvre továbbra is a kivárás a jellemző: a forrásbevonást biztosan tervező, illetve nem tervező cégek aránya is valamelyest nőtt.

Vállalatok finanszírozási helyzete az egyes méretkategóriákban

Az árfolyam alakulását leszámítva a hitelfelvételt befolyásoló valamennyi tényezőt a fél évvel ezelőttinél pozitívabbnak ítéltek meg a cégek. A kamatcsökkentési ciklus hatása érezhető abban, hogy a kamatok egyéves változásának megítélése javult a legnagyobb mértékben.

A bankok hitelnyújtási hajlandóságának megítélése is pozitív irányban változott. A kkv-szegmensben csökkent a legkritikusabb finanszírozási helyzetben lévők aránya, a mikro- és nagyvállalatok körében viszont emelkedett. A legkisebb cégek továbbra is elzárkóznak a külső finanszírozás igénybevételétől, a leghatározottabb forrásbevonási szándék a nagyvállalati körben tapasztalható.

A következő12 hónapban külső forrás bevonását tervező vállalatok aránya az egyes méretkategóriákban

Beruházási kedv: rekordszinten

A beruházási index 17,6 pontos emelkedéssel rekordszintre ugrott, elsősorban a beruházási szándék jelentős erősödése eredményeképpen: az MFB-indikátor történetében eddig nem látott szintre – 50 százalékra – nőtt a fejlesztést biztosan tervező cégek aránya, ugyanakkor soha nem volt ilyen alacsony a beruházást határozottan elutasítók hányada. Elsősorban a szolgáltató szektor áll e mögött, itt a beruházást biztosan tervezők aránya 11,3 százalékponttal emelkedett, az ipari szektorban 7,2, az agráriumban pedig 0,8 százalékpont ez a mutató.

Mindez összhangban van azzal, hogy a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya 50 százalék alá süllyedt. A fejlesztési hajtóerőkön belül elsősorban a külső és belső piacok várható bővülésének és a bevételek növekedésének szerepe erősödött, de változatlanul az erős piaci verseny és a korábban elmaradt fejlesztések jelentik a legerősebb beruházási ösztönzőt.

A vállalatok kapacitáskihasználtsága az egyes méretkategóriákban

A legnagyobb beruházási aktivitás továbbra is a közép- és nagyvállalati szegmensben várható, de jelentős javulás tapasztalható a kisebb cégek körében is: a mikro- és kisvállalkozások esetében 20,7, illetve 9,2 százalékponttal nőtt a következő 12 hónapban a biztosan, illetve valószínűleg fejlesztést végrehajtó cégek aránya.

A kkv-k számára a belső kereslet várható bővülése, a bevételek növekedése és az erős piaci verseny jelent erősebb ösztönzőt, míg a nagyvállalatok körében az előírásoknak való megfelelés.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo