Az önállóan kereskedő kisbefektetők gyors ütemben növelik a külföldi értékpapírpiacokon forgó részvényekből álló portfóliójukat is. Az elérhető papírok között ugyanakkor tudatosan válogatnak. Főként a nagynevű régiós és multinacionális vállalatok részvényeit keresik, emellett elsősorban a sajtóhírek és az elemzői ajánlások hatására vásárolnak - derül ki a KBC Securities felméréséből.
Augusztus és szeptember hónapban újra magyar megtakarítók tömegei vették célba a tőzsdét, a zuhanó árfolyamokban rengetegen véltek kedvező befektetési lehetőséget felfedezni, akárcsak a 2008-2009-es válság során. A két évvel ezelőtti eseményekhez képest azonban különbség, hogy a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) blue chipjei, ezen belül is főként az OTP Bank papírjai mellett egyre keresettebbek a külföldi részvények is. Népszerűek a nagy nevek, mint a BMW, az Apple, vagy a McDonald's, de keresettek azok a cégek is, amelyekről érdekes hírek láttak napvilágot. A magyar tőzsdei nagyvállalatok régiós versenytársai - például a MOL- riváliskén számon tartott OMV - is felkeltik a kisbefektetők érdeklődését, és vonzó befektetési célpontot jelentenek a számukra a BÉT-ről hiányzó iparágak képviselői is.
„Két hónappal az on-line külföldi kereskedési lehetőség megnyitása után jóval több, mint százféle külföldi részvényt tartanak az ügyfeleink a számláikon, az összesített értékpapír-portfóliójukban már szabad szemmel is jól látható arányt képviselnek a külföldi részvények" - mondta Takács Szabolcs, a KBC Securities üzletfejlesztési igazgatója. A külföldi részvényeket a kisbefektetők valamivel hosszabb ideig tartják és a napon belüli ügyletek ritkábbak, költséghatékonysági szempontok miatt pedig a vételi megbízások összege meghaladja a BÉT-megbízásokét. A vételi megbízások zöme a várakozásoknak megfelelően a frankfurti tőzsdére és a két ismert New York-i parkettra, a NYSE-re és a Nasdaq-ra fut be, de meglepően sokan kereskednek az amszterdami, a brüsszeli és a párizsi tőzsdén forgó cégek papírjaival is.
A külföldi tőzsdék gyors ütemű felfedezésében közrejátszik, hogy jóval többféle befektetési lehetőséget kínálnak, mint a Budapesti Értéktőzsde. A BÉT-en ugyanis mintegy 20 részvénnyel lehet kereskedni érdemben és a kínálatból hagyományosan hiányoznak a válságállónak tartott szektorok, mint például az élelmiszeripar és -kereskedelem cégei: a Tesco papírjai például hamar népszerűek lettek a külföldi piacokon online tőzsdézők között. A portfoliókat, amelyek zömmel továbbra is BÉT részvényein alapulnak, sokan színesítik a hazai blue chipek régiós versenytársaival is. A varsói tőzsdén például elsősorban a lengyel OTP-ként is emlegetett PKO Bank papírokat veszik. A KBC felmérése szerint, aki egyszer kipróbálja a külföldi részvények kereskedését, utána további tranzakciókat is végez.
„A fontosabb piaci hírekre érezhetően reagálnak a magyar befektetők: a Motorola felvásárlásáról szóló hír például erősítette a Google-részvényekkel való spekulációt, Warren Buffett Bank of America befektetésére is vétellel reagált a magyar közönség. Sokak fantáziáját megmozgatta a kedvező értékesítési adatok kapcsán a BMW, míg az aranyár-rally hatására többen fektettek New Yorkban forgó kanadai aranybánya-részvényekbe is." - sorolt példákat KBC Securities szakértője. A KBC Equitas rendszereken keresztül tőzsdézők igen jelentős Apple részvényállományt is felhalmoztak az elmúlt hónapokban, így a társaság körül zajló változások sok magyar befektető portfóliójára is nagy hatással lesznek.
A befektetők egy része tudatosan a minél nagyobb áresést elszenvedő piacokon próbál mazsolázni. A budapesti tőzsdénél a nyár folyamán jóval nagyobb mértékű veszteséget elszenvedő spanyol és olasz piac például olyan keresett lett, hogy a kezdetben 10 külföldi piaccal beinduló online kereskedési rendszert az ügyfelek igényei miatt augusztusban ezzel a kettővel bővítette a KBC.
Mint ismeretes, ez a két ország gyakran szerepelt a hírekben az európai adósságválság kapcsán, s tőkepiacaik komoly nyomás alá kerültek. Az ügyfelek láthatóan úgy ítélték meg, hogy néhány papír már olyan szintre esett, ahol érdemes őket megvenni. A spanyol és az olasz piacokon olyan óriáscégek részvényeit keresik a magyar befektetők, mint például a Fiat, az UniCredit, a Repsol, a Telefónica, vagy a Gamesa nevű szélturbina-gyár. Népszerű a milánói tőzsdén forgó Bulgari, amelynek révén a luxusiparba lehet bevásárolni, ahogy a Louis Vuitton is tette, mikor tavasszal irányító részesedést szerzett az olasz márkából.