Június közepe óta ismert, hogy Kecskemétre telepíti legújabb gyártóbázisát a Mercedes. Az esztergomi Suzuki és a győri Audi mellett ez lesz hazánk harmadik autógyára. Magyarország első bérinformációs honlapja, az immár több mint 93. 000 munkavállaló jövedelmi adatait tartalmazó merces.hu ennek kapcsán felmérte, hogy milyen fizetésekért dolgoznak hazánkban az autóiparban.
A kutatásból kiderül, nem a gyors meggazdagodás reményében érdemes autógyárban dolgozni: egyszerű betanított gépkezelő munkásként bruttó 151 ezer forintot vihetünk haza havonta, ez a jelenlegi 191 ezres hazai bruttó átlagfizetés mindössze 78 százaléka. Szlovákiában ugyanezért átszámítva átlagosan bruttó 131 ezer, Csehországban 185 ezer forint jár.
Az autógyárban dolgozó összes alkalmazott jövedelmét tekintve valamivel kedvezőbb a kép. A magasabb pozícióban dolgozók ("fehérgallérosok") béreit is magában foglaló összesített átlagfizetés bruttó 226 ezer forint. Szlovákiában átszámítva 186 ezer forint, Csehországban 243 ezer forint. (A tanárok itthon átlagosan 169 ezer forintot keresnek.) Természetesen az autógyártáson kívül is van autós élet, ám a felmérés szerint a munkavállalók itt többnyire még alacsonyabb fizetésekért dolgoznak.
Az autószerelők és a karosszérialakatosok a bevallott jövedelmek alapján bruttó 142 , illetve 134 ezer forinttal kénytelenek beérni. A lakkozók 146 ezer, a karbantartók 188 ezer forint bruttóval számolhatnak havonta. Ha szerelmünk az autó, és sokat is akarunk keresni, a merces.hu felmérése szerint erre leginkább valamilyen műszaki tervezői vagy folyamatmérnöki pozícióban van lehetőségünk. Előbbiek bruttó 321 ezer, utóbbiak 337 ezer forintot kapnak havonta.
A kutatásból kiderül, hogy a szakmában eltöltött évek számával a fizetés is emelkedik. Egy kevesebb mint 1 éve az autóiparban dolgozó munkavállaló átlagosan mindössze bruttó 160 ezret keres, 1-2 év gyakorlattal ez a szám 173 ezer, 3-5 év után 183 ezer forint, míg egy 6-10 éve a szakmában dolgozó munkavállaló átlagosan bruttó 191 ezer forintot visz haza. Az autóipar hagyományosan férfi szakterület: az itt dolgozók mindössze 11 százaléka nő, ők átlagosan 149 ezer forintot keresnek, míg a férfiak összesített átlagfizetése a szektorban 177 ezer forint.