„Amikor munkáltatóként meg kívánjuk szüntetni egy kolléga munkaviszonyát alapvetően két lehetőségünk van, vagy felmondjuk a munkaviszonyt vagy közös megegyezéssel megpróbálunk megállapodni. A kettő között az a különbség, hogy a közös megegyezés a két fél közös akaratából létrehozott megállapodás a munkaviszony jövőbeli megszüntetéséről, míg a felmondás egy egyoldalú jognyilatkozat” – magyarázta az ICT LEGAL, Termel & Zsidi Ügyvédi Iroda vezető ügyvédje.
Előbbinél, ha nem történik a példaként említett esethez hasonló érvénytelenségi ok, akarati hiba a munkaviszony megszüntetése miatt nem lehet bírósághoz fordulni. Közös megegyezés csak akkor támadható meg, amennyiben a megkötésekor a fél valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt. Lényeges körülménynek kell tekinteni, ha annak ismeretében a fél nem vagy más tartalommal kötötte volna meg a szerződést. A megtámadhatóságra a tévedés felismerésétől számított 30 nap áll rendelkezésre, ugyanakkor, ha a tévedésre csak 6 hónap elteltével derül fény, a megtámadásra már nincs lehetőség.
„Ha a bíróság megállapítja a közös megegyezés érvénytelenségét, abból a munkaviszony jogellenes megszüntetése is következik, amely lehetőséget biztosít a munkáltató részére átalánykártérítés és ezzel összefüggésben felmerülő egyéb károk érvényesítésére – tette hozzá dr. Zsidi Roland.