3. grafikon: A ciklus szakaszai – ahol recesszió fenyeget
A világszerte esedékes választások nagy geopolitikai veszélyeket hordoznak. A vezetői csapatokkal folytatott megbeszéléseken azonban a board tagok meglepően pozitívan nyilatkoztak a 2024-es kilátásokról, annak ellenére, hogy közvetlen kockázatok vannak a láthatáron. Emellett a Fidelity elemzői szerint az energetikai és a pénzügyi szektorok értek el alacsonyabb pontszámot. Náluk az alacsonyabb nyersanyagárak és a csökkenő kamatlábak kilátásba helyezése egyértelműen befolyásolja az általános hangulatot.
Az optimizmus lufiját az éledező japán gazdaság táplálja
2024-ben Japán lehet a világgazdaság fénypontja. A felkelő nap országához minden más régióénál magasabb árbevételi és nyereségvárakozások kapcsolódnak. A Japánnal foglalkozó elemzők a bővülő nyereségmarzsok miatt is a legoptimistábbnak számítanak. Japán élen jár a tőkekiadásokat, a tőkearányos megtérülést, az osztaléknövekedést, a költségeknek a fogyasztókra történő áthárítását és azt érintő várakozások kapcsán is, hogy vállalatai jövő ilyenkor vajon az üzleti ciklus bővülő szakaszában fognak-e járni.
4. grafikon: Nőni vagy csökkenni fog a tőkearányos megtérülés?
Ez az optimizmus markánsan eltér a 2022 végén készült előző éves felmérés eredményére jellemző, óvatosabb hozzáállástól. Japánnal foglalkozó elemzőknek csaknem egyharmada akkor például úgy nyilatkozott, hogy az általuk vizsgált vállalatok CEO-i nem vártak nyereségnövekedést 2023-ra – az EMEA/Latin-Amerika térséget leszámítva ez volt a legpesszimistább régió. A mostani felmérésben a szigetországot vizsgáló összes elemző arról számolt be, hogy a CEO-k a nyereségek növekedésére számítanak.