A három nagy hitelminősítő közül kettő - a Standard & Poor's és a Moody's Investors Service - már negatív előjelű megfigyelés alá vette az amerikai szuverén adósosztályzatot, a Fitch Ratings pedig ugyanezt arra az esetre helyezte kilátásba, ha az augusztus 2-ai határidőig nem születik egyezség az államadósság-limit szükséges emeléséről.
Biztosan van vészforgatókönyv
A Capital Economics elemzésében ugyanakkor kiemelte, hogy egyrészt még "bőven van idő" a politikai megállapodásra a deficitcsökkentésről az amerikai pénzügyminisztérium által "augusztus 2-a körül" megjelölt határidőig, másrészt ha ez a határidő egyezség nélkül telne is el, a pénzügyminisztérium szinte bizonyosan az adósságszolgálat minél további teljesítésének folytatása mellett döntene, és inkább más kiadásokat fogna vissza.
A Capital Economics londoni elemzői szerint "elképesztő lenne", ha az amerikai pénzügyminisztériumnak nem lennének kidolgozott szükséghelyzeti tervei a törlesztési leállás elkerülésére vagy legalábbis késleltetésére.
A ház szerint azonban ha a szövetségi kormány végül mégis kényszerű hátralékba kerülne törlesztéseivel, annak kockázatai "hatalmasak" lennének. Mire az amerikai kormány idáig eljut, addigra a közkiadásokat feltehetőleg már a lehetséges minimumra csökkentették, és az amerikai gazdaság ismét a recesszió felé süllyed. Mindemellett az a kár, amelyet a globális piaci hangulatban a görög államadósság-törlesztési leállás kilátása máris okozott, feltehetőleg megsokszorozódna, ha ezúttal az amerikai kormány nem tudná teljesíteni kötelezettségeit - fogalmaztak hétfői értékelésükben a Capital Economics londoni elemzői.
A ház szerint az egyik következmény az lenne, hogy az Egyesült Államokat a jelenlegi "AAA"-ról - a Standard & Poor's besorolási módszertana szerint - egészen az "SD", vagyis a részleges nem törlesztői (selective default) adósosztályzati szintig minősítenék vissza, ami sokkal súlyosabb fejlemény lenne, mint az "AAA" besorolás egy-két fokozatú rontása. A Standard & Poor's már kilátásba is helyezte az Egyesült Államok ilyen mértékű visszaminősítését.
Közeleg a leminősítés
A hitelminősítő a múlt héten jelentette be, hogy negatív felülvizsgálat alá vette az amerikai adósosztályzatot, és ehhez fűzött elemzésében közölte: az adósságplafon körüli politikai vita jelenlegi dinamikája alapján "legalább egy a kettőhöz" az esélye annak, hogy 90 napon belül leminősíti az Egyesült Államokat. Ez akár abban az esetben is bekövetkezhet, ha megszületik az egyezség az adósságlimit-emelésről, ám az S&P megítélése szerint az nem segíti elő a hosszú távú költségvetési és adósságkonszolidációt.
A Standard & Poor's hozzátette: ha az amerikai kormány "akármilyen rövid időre is" elmarad piaci adósságának törlesztésével, az azt eredményezheti, hogy a cég a hosszú és a rövid lejáratú amerikai államadósságra egyaránt "SD" besorolását ad. Ez példátlan lépés lenne az Egyesült Államok esetében, és egyöntetű elemzői vélemények szerint súlyos globális piaci hatásai is lehetnének, mivel az eddig korlátlannak - és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének - tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.