Digitalizáció? Van ennél fontosabb is
Kifejezetten meglepő, hogy a digitális innováció is hátrébb szorult a magyar vállalatok életében: a digitális átalakulást a megkérdezett cégek több mint háromnegyede vagy egyáltalán nem tartja fontosnak (48 százalék), vagy még ha foglalkoznak is vele, közben más feladatokat fontosabbnak tartanak (30 százalék). Ez a mérések 2021-es kezdete óta soha nem ért el ilyen magas értéket. Ezzel párhuzamosan rekordalacsony lett azon vállalatok aránya, ahol a digitális transzformáció nagyon fontos (19 százalék) vagy egyenesen a legfontosabb (3 százalék).
Zuhant a korábbi fejlesztések aránya, az egy évvel azelőtt mért 50 százalékhoz képest már csak a vállalatok harmada (35 százalék) hajtott végre digitális fejlesztéseket az elmúlt 2 évben, és csökkent az AI alkalmazásának aránya is: szintén közel az egy évvel ezelőtti szintre (13 százalék) esett vissza.
Az elmúlt két évben mért 60 százalék fölötti értékhez képest kétszámjegyű csökkenés után a tavalyi év második felében már csak minden második cég (54 százalék) használt rendszeresen számítógépet a munkájához.
De nemcsak az eszközhasználatban figyelhető meg a digitalizáció megtorpanása, hanem az internethasználat és az informatikai képzésekben való részvétel visszaesésében is.
Jóval aggasztóbb azonban az az adat, hogy az eddigi legalacsonyabb szintre (12 százalék) esett az informatikai képzésben részesülő alkalmazottak aránya is, és ezzel párhuzamosan pedig jelentősen emelkedett azon cégek aránya, amelyeknél az elmúlt két évben egyáltalán nem volt informatikai képzés és közel felére esett azon vállalatok aránya, ahol legalább a munkavállalók háromnegyede végzett ilyen tanfolyamot.
A digitális fejlesztések más mutatók szerint is hátrébb szorultak a vizsgált cégek körében. Soha nem volt ilyen magas azoknak a vállaltoknak az aránya, amelyek saját döntéshozatali mechanizmusukat óvatosként jellemezték (87 százalék), és szintén soha nem volt ilyen arányú azoknak a cégeknek az aránya, amelyek magukat nem tartják innovátornak (38 százalék) vagy egyenesen lemaradónak gondolják cégüket (6 százalék).
Ugyancsak az innováció háttérbe szorulását mutatja az is, hogy soha ilyen sok cég nem fektetett ilyen keveset újtásokba: 17 százalék egyáltalán nem, míg további 26 százalék legfeljebb árbevétele ötvened részét fordította innovációra. Ennek eredményeként mélypontra zuhant a vállalatok innovációra fordított beruházási mutatója: a csupán 6 százalékuk invesztál újításokba.