A válság igazi válságtudatban érte Magyarországot

A válság a pénztárca mellett az emberek testére és lelkére is negatív hatással van. Ráadásul a pszichológiai válság egyértelműen kihat a gazdaság működésére is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Az EU és az öngyilkosság
A depresszió és az azzal összefüggésben álló öngyilkosság az Európai Unió egyik vezető egészségügyi kihívása, hiszen ez az egyik olyan betegség, ami a legnagyobb gazdasági terhet jelenti a tartós megbetegedések közül – írja a Patika Magazin. Egyes EU-tagállamokban az öngyilkossági ráta a világon mért legmagasabbak között van. A gazdasági válságok idején pedig a korábbi statisztikák szerint mindig nő az öngyilkosságok száma is. Éppen ezért a depresszió és az öngyilkosság megelőzése az egyike a Lelki Egészség és Jólét Európai Paktuma öt prioritásának. A paktumot 2008 júniusában mutatták be azért, hogy magas szintű konferenciák sorozatával segítsen rávilágítani a legfontosabb kulcsterületekre. A 2009 decemberében megtartott magyarországi rendezvényen a szakértők közös dokumentumot fogadtak el, amely a depresszió és az öngyilkosság megelőzése érdekében teendő legfontosabb lépéseket tartalmazza, a probléma prioritássá való átsorolásától kezdve a megfelelő lelki segélyszolgálatok megteremtésén át az öngyilkosság lehetséges eszközeinek csökkentéséig és a médiának adandó útmutatásig.

A gazdasági válságnak minden más mellett egészségügyi szempontból is lesznek káros hatásai - nyilatkozta a WHO. Az egészségügyi világszervezet felhívta a figyelmet arra, hogy a szociális helyzet romlása pszichés zavarokhoz és akár az öngyilkosság gyakoriságának növekedéséhez is vezethet. Zacher Gábor toxikológusnak a SzocioNet honlapján olvasható véleménye szerint bár tömeges esetekről nem lehet beszélni, a válság hatása a kórházakban is érzékelhető: többen fordultak és fordulnak is meg olyanok az egészségügyi intézményekben, akik nem látják a kiutat, elvesztették a talajt, és ellehetetlenedtek. Nagy részük nem a vállalkozói réteghez, hanem a kétkezi munkásokhoz tartozik. A WHO szerint a pénzügyi válság elhúzódása miatt, mivel hatása a világ számos pontján érzékelhető, akár széles körű népegészségügyi krízis is kialakulhat, aminek kezelése ugyanúgy kormányzati lépéseket követel, mint a pénzügyi piac helyzete. Annál is inkább, mivel a pszichológiai válság egyértelműen kihat a gazdaság működésére is.

Bizalomhiány és stressz

A Vöröskereszt és Vörösfélhold által végzett, negyven országot érintő nemzetközi felmérésből úgy tűnik, nő a bizonytalanság, ami a mentális egészségügyi problémák kiterjedéséhez, túlzott alkohol- és drogfogyasztáshoz, társadalmi elszigetelődéshez és általános stresszhez vezet. Az Egyesült Államokból származó adatok szerint több gyógyszer fogy a korábbiaknál, és nagyobb a betegforgalom. Az elmúlt évben pedig a felnőttek közel felénél növekedett a stressz szintje az Amerikai Pszichológusok Szövetségének felmérése szerint.

A stressz természetesen a biztos megélhetéssel nem rendelkezőket sújtja leginkább, de a recesszió pszichológiai hatásai korántsem csak az elbocsátottakat érintik, ugyanis a teljesítménykényszerből fakadó nyomás is kiválthat depressziót. Felmérések szerint a válság hatására a munkahelyi stressz szintje jelentősen megugrott, ami rontja a munkavállalók teljesítményét is. Ugyanakkor az emberek tűrőképességük végső határáig hajlandók elmenni pusztán azért, hogy ne veszítsék el a munkahelyüket. Elveszett a biztonságérzet, és a magunk féltése mellett egy kedves kolléga elvesztése is szorongást válthat ki. Egy kutatás rámutatott, hogy a közalkalmazottak körében az antidepresszánsok fogyasztása az elbocsátott dolgozóknál a leggyakoribb, ám közvetlenül utánuk azok következnek, akik átélték munkatársuk elbocsátását. A munkaadók a stressz-szint csökkentése érdekében pozitív és motiváló munkakörülmények kialakításával és pozitív kommunikációval is sokat tehetnek.

A munkahelyi stressz azonban csak az egyik faktor, emellett a társadalmi méretű bizonytalanság, értékvesztés, kilátástalanságérzés súlyosbítja a helyzetet. A válság okozta pszichés problémák hátterében a szakemberek szerint elsősorban a jövőkép elvesztése, illetve a másban és önmagunkban való bizalom megingása áll. A bizalom hiánya pedig azt jelenti, hogy mindenki külön-külön akar menekülni. Ez a megszokott védelmi háló használhatatlanságához, végső soron káoszhoz vezet. Gyakori panasz a szorongás, a hangulatingadozás, az alvászavar, az emésztőrendszeri panaszok - gyomorégés, -fájdalom -, a mellkasi nyomás. Emellett a szokásos influenzás, megfázásos, fertőzéses eredetű megbetegedések is súlyosabb, makacsabb formában jelentkeznek. A stressz képes pszichoszomatikus tüneteket produkálni, hatására gyengül az immunrendszer, de bizonyos szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is növeli.

Negatív és pozitív

Karácsony Gergely szociológus szerint a politikából való kiábrándulás, az általános bizalmatlanság, valamint Magyarországnak a régióban való vezető szerepének elvesztése is hozzájárult ahhoz, hogy a válság igazi válságtudatban érte Magyarországot. Láthatóak a rövid távú klasszikus effektusok, a rasszizmus felerősödése, az ellenségkép keresése, a gazdasági problémák kulturális kivetítése. A hosszú távú hatás viszont pozitív is lehet a szakember szerint. Minden krízishelyzetnek van ugyanis egy olyan olvasata is, hogy a társadalmat lehúzó kulturális mintázatokat felülírja valami más, aminek köszönhetően a korábbinál jobb stratégiák alakulhatnak ki.

Nemcsak a társadalom, de az egyén szempontjából sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a válság számos negatív hatása olyan megküzdési módok kialakítását kényszeríti ki, amelyek az emberek későbbi életében kifejezetten hasznosnak bizonyulnak. Sokszor a negatív élethelyzet átvészelése olyan erőtartalékokat mozgósít, amelyek nagyban segítik a kilábalást, a későbbiekben pedig növelik a prosperitást.

Saját hajánál fogva

Az emberek jelentős része a stressz és a depresszió közeli állapotra a gyógyszerektől várja a segítséget, ezt bizonyítja az is, hogy amerikai adatok szerint nagyságrendekkel több altató fogy a korábbiaknál, de a gyomorpanaszokra megoldást kínáló készítmények iránti kereslet is megnőtt.

A szakemberek a gyógyszerek helyett a bevált stresszcsökkentő megoldásokat: a sportot, a problémák kibeszélését javasolják, valamint egyszerűen a dolgok józan ésszel való átgondolását. A krízishelyzetben lévő ember gondolkodása erősen problémafókuszált, így képtelen az esetleges kivezető utak racionális feltérképezésére, ami pedig az egyéni válság leküzdésének leghatékonyabb módja. (Nem teljesen légből kapott tehát - ha nem is szó szerint értendő - Münchhausen báró meséje, aki a galibából saját hajánál fogva húzta ki magát.) A Kelly Financial Resources szakértője szerint minden apróság sokat számít, ami pozitív irányba tereli a gondolatokat. Például egy olyan apróság is, mint az, hogy munkanélküli helyett álláskeresőnek nevezze magát valaki, segítheti az egyént aktivitása visszaszerzésében.

Humanitárius hatások
A világgazdasági válság következtében a középosztály is nehézségekkel néz szembe, az európai és közép-ázsiai Vöröskereszt és Vörösfélhold társaságok jelentései szerint egyre több a rászoruló, főleg azokból a rétegekből, amelyek eddig nem igényelték a Vöröskereszt segítségét. Az EU Vöröskereszt társaságainak több mint kétharmada az élelmiszereket is belefoglalja hazai programjaiba, mely tevékenység a közelmúltban nem volt jellemző. A felmérésben részt vevő nemzeti társaságok legalább 75 százaléka tanúsítja, hogy a válság jelentős szociális hatást gyakorol a legrászorultabbakra, 95 százalékuk a munkanélküliséghez kapcsolja a fokozódó sebezhetőséget, kiváltképp a munkát kereső fiatalok körében. A szövetség felhívja a kormányokat, hogy az új rászoruló rétegek felbukkanása miatt dolgozzák át szociális programjaik rászorultsági mutatóit, összehangolt, fenntartható módon kezeljék a gazdasági válsághoz kapcsolódó szociális problémákat, és gondoskodjanak felméréseik rendszeres nyomon követéséről. A jelentés szerint ahhoz, hogy gyorsan megbirkózzunk a szociális esetek növekvő számával, bővíteni kellene a jelenlegi programok jogosultsági feltételeit, hogy a rászorulók újabb rétegeinek tudjanak segítséget nyújtani.
Tények a Vöröskereszttől
● A rászorultság, valamint a szükséget szenvedők körében a munkáért és szolgáltatásokért folyó verseny fokozódása miatt az egész térségben veszélybe kerülhet a társadalmi összefogás.
● Az Eurostat szerint 21,7 millió férfi és nő állástalan az Európai Unióban. Ha az általuk eltartottakat is számoljuk, mintegy 40-50 millióan váltak sebezhetővé munkahely elvesztése miatt.
● Fokozódik a bizonytalanság érzése az EU-országokban, amihez az eladósodástól és a nehéz időktől való félelem társul. Ez az érzés tovább erősödik, amikor a kormányok csökkentik az egészségügyi és szociális programok költségvetését, vagy adót emelnek.
● Az EU-tagországokban a bizonytalanság érzése megnyilvánul a mentális egészséggel kapcsolatos problémák fokozódásában, a túlzott alkohol- és szerfogyasztásban, a társadalmi elszigetelődésben és az általánossá vált stresszben.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo