Ugyanakkor az enyhítés kezdetének időpontjára és a későbbi kamatcsökkentések mértékére adott citybeli előrejelzésekben vannak eltérések: van olyan prognózis, amely szerint az áfaemelés utáni inflációs kiugrás akadálya lehet a gyors kamatcsökkentésnek. Egyes elemzői vélemények szerint azonban most már inkább Lengyelország tűnik fel kedvezőtlenebb színben a magyar költségvetési teljesítménnyel összehasonlítva.
Jól fogadott szigor
Az MTI által előrejelzéseikben szemlézett nagy londoni befektetési és gazdaságelemző házak közül a BNP Paribas bankcsoport közép-európai befektetési elemzői kifejtették: Közép-Európa egészével kapcsolatban erősen javul a piaci hangulat, amit jeleznek a "nagyon jól fogadott" lengyel és magyar nemzetközi kötvénykibocsátások is. A ház szerint a piaci szereplők "lassan kezdenek megbarátkozni azzal a gondolattal", hogy a magyarországi költségvetési szigor igen kedvező a kötvénypiac szempontjából is, és ez lehetőséget teremt a magyar jegybank (MNB) számára a pénzügypolitikai enyhítésre.
A BNP Paribas szerint azonban erre rövid távon még nem lesz mód, mivel az áfaemelés "drámai mértékben a cél fölé" emeli az inflációs ütemet. A cég szakértői a negyedik negyedévre várják az első, fél százalékpontos kamatcsökkentést. Elemzésükben azonban kifejtik azt is, hogy a válságra adott magyar és lengyel válaszlépések gyökeresen eltérőek. Magyarország kitart a feszes költségvetés mellett, Lengyelországban ugyanakkor 2009-2010-ben "masszív mértékben" bővülni fog az államháztartási hiány. A BNP Paribas idéz egy OECD-előrejelzést, amely szerint a lengyel deficit eléri a 6,2 százalékot; ez a legmagasabb hiány lesz az egész közép-kelet-európai térségben.
Jóllehet a jelenlegi válság hatásai sokkal kevésbé fájdalmasak Lengyelországban, mint bárhol a térségben, a lengyel költségvetési teljesítmény romlik a leggyorsabban és a legnagyobb ütemben az országcsoporton belül, emelték ki a BNP Paribas elemzői.
Jövöre pluszban
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének minapi elemzése szerint ugyanakkor Magyarország az OECD-térségen belül a legerősebb költségvetési pozícióban kerülhet ki a globális recesszióból, és ciklikus kiigazítással számolva jövőre akár költségvetési többlete is lehet.
A magyar pénzügypolitikai kilátások megítélésében az óvatosabbak között van a Kelet-Közép-Európára szakosodott Wood & Co. befektetési csoport is, amelynek előrejelzése szerint az áfaemelés "erőteljes hatása" már ebben a hónapban 7,5 százalékra emeli az éves fogyasztóiár-inflációt. A ház szerint az infláció a jövő év első negyedévének végéig 7-8 százalékos szinten marad, a befektetői hangulat javulásának jelei azonban ennek ellenére megalapoznak egy "0,25-0,50 százalékpont közötti" csökkentést már hétfőn, és egy további hasonló mérséklést a következő néhány hónapban.
A londoni és prágai székhelyű cég elemzőinek véleménye szerint ugyanakkor a "bonyolult belpolitikai háttér miatt" egészen addig nem lesz mód agresszív enyhítésre, amíg a következő választások után meg nem alakul az új kormány.
Fél százalékpontos csökkentés
A Barclays Capital londoni befektetési csoport feltörekvő piaci elemzői azonban egyértelműen fél százalékpontos MNB-kamatcsökkentést valószínűsítettek hétfőre, megjegyezve, hogy a piacon tizenkét havi távlatra 2,25-2,50 százalékpontos enyhítés van beárazva.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői is fél százalékpontos kamatcsökkentési prognózist adtak. A ház szerint ezt több sarkalatos tényező is indokolja: a kockázatvállalási hajlam javulása, a forint stabilizálódása, a magyar szuverén adósságtörlesztésre köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) felárainak csökkenése, valamint a makro-alapmutatók gyors javulása, amelyet az első negyedévi folyómérleg-adatok és a legutóbbi havi külkereskedelmi számok is egyértelműen jeleztek.
A JP Morgan szerint a kamatcsökkentés mellett szóló fontos fejlemény az is, hogy a parlament elfogadta a 2010-re szóló összes szükséges reform- és adóintézkedést, amelyek közül az előző kamatdöntő ülés idején még nem mindegyik ment át az Országgyűlésben.
A cég londoni elemzői valamelyest megemelték az idei évre adott magyarországi kamatcsökkentési előrejelzésüket, 1,00 százalékpontról 1,50 százalékpontra, és 2010 első félévére további 1,00 százalékpontos mérséklést várnak, vagyis a jövő év közepére 7,00 százalékos MNB-alapkamatot valószínűsítenek.
A JP Morgan szakértői megjegyezték ugyanakkor: ennek a prognózisnak az alapja az a várakozás, hogy a kockázatvállalási készség folyamatosan erősödik, folytatódik a magyar külső deficit gyors csökkenése, és a következő negyedévekben is 270 forint alatt lesz az euróárfolyam.