"A leggyengébbek hátramaradnak az égő házban!"

Nem most van itt az ideje a gazdaságösztönző programok visszafogásának, ezt üzente a nyolc vezető ipari hatalom (G8) állam- és kormányfőinek a Világbank elnöke. Szerinte, ha a fejlett térség már most felhagy a gazdaságélénkítéssel, annak "pusztító" hatásai lennének a fejlődő országcsoportra.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Robert Zoellick a levélben - amelynek egy másolata a Financial Times birtokába jutott - azt írta: egyes fejlett országok már olyan gazdaságpolitikai intézkedéseken gondolkodnak, amelyek alapja a küszöbönálló gazdasági kilábalás feltételezése. Zoellick szerint azonban a fejlődő világ szempontjából még "korántsem jött el" az ilyen intézkedések ideje.

A Világbank vezetője szerint, ha most elkezdődik "a rohanás a kijárat felé", akkor "a leggyengébbek hátramaradnak az égő házban". Hozzátette: 2009 "továbbra is veszélyes év", az utóbbi időszak (piaci) felfutásai könnyedén visszafordulhatnak, és távolról sem egyértelmű, hogy 2010-ben milyen ütemű lesz a fellendülés. Zoellick szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) készleteinek feltöltése alapvető fontosságú "biztosítási kötvénnyel" ér fel a világgazdaság számára, ám a fejlődő országoknak, elsősorban is a legszegényebbeknek számos olyan gondjuk van, amelyekre ez sem jelent gyógyírt.

Élénkíteni még kell 

A Világbank elnöke az olaszországi G8-csúcs elé időzített levelében azt írta: a gazdag országok azzal tehetik a legtöbbet a szegényekért, ha nem hagynak fel (gazdaságélénkítő) erőfeszítéseikkel mindaddig, amíg a kilábalás egyértelművé nem válik a világgazdaság erőcentrumaiban.

A legnagyobb és legerősebb gazdaságokban azonban már most súlyos makro-egyensúlytalanságokat okoznak a gazdaságösztönzésre fordított, példátlan állami kiadások. Főleg ez sürgeti a gazdaságélénkítés fokozatos visszavonására, a költségvetési hiányok, hatalmasra duzzadt államadósságok csökkentésére irányuló, vagyis - újkeletű közgazdászi bűvszóval - "kijárati stratégiáknak" (exit strategies) nevezett programoknak a kérdését.

A fejlett ipari országok alkotta Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemrég kiadott, legújabb előrejelzése szerint például a brit államháztartás hiánya jövőre várhatóan eléri a GDP 14 százalékát, és a hazai össztermékhez mért bruttó államadósság-ráta akkor is 125 százalék lesz 2017-ben, ha a kormány a következő hét évben évente a GDP-érték 1 százalékának megfelelő mértékben csökkenti a hiányt. Ez a prognózis sokkal rosszabb a brit kormány által érvényben tartott prognózisnál, pedig abban is szinte példátlan deficitek szerepelnek.

12% angolszsz mínusz

A 2009/10-es pénzügyi évre szóló, áprilisban beterjesztett költségvetés erre az évre 175 milliárd fontos (55 ezer milliárd forintos) hiánnyal, azaz nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit az idén eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát. Alistair Darling pénzügyminiszter a költségvetési előterjesztésben jövőre 11,9 százalékos deficitet valószínűsített, és előrejelzése szerint a hiány a 2011/12-es pénzügyi évben is még 9,1 százalék, 2012/13-ban 7,2 százalék, 2013/14-ben pedig 5,5 százalék lesz.

Az amerikai kongresszus költségvetési hivatala tavasszal legkevesebb 11,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt jósolt a mostani költségvetési évre az Egyesült Államoknak - a második világháborút követő pár év óta a legnagyobbat -, és 7,9 százalékosat a következő évre. Ennek a hivatal szerint az lesz a következménye, hogy az Egyesült Államok szövetségi közadóssága 2019-re meghaladja az összgazdaság 82 százalékát, és ez - szerinte - csőddel fenyeget.

Londoni elemzők szerint ugyanakkor a következő években Magyarország lehet a fejlett ipari térség "költségvetési világbajnoka". (Oszkó szerint nem is kerülünk többet a tönk szélére...) A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport befektetési részlegének minapi elemzése szerint Magyarország - amely kemény megszorításokra kényszerült, miközben a világ nagy része éppen fellazította költségvetési alapállását - az OECD-tagállamok közül a legerősebb költségvetési pozícióban kerülhet ki a jelenlegi globális recesszióból, és ciklikus kiigazítással számolva jövőre akár költségvetési többlete is lehet, feltételezve, hogy a választások közeledtével nem lesz visszalépés a költségvetési szigorban.

Minél rosszabb, annál erőpsebb

Az összehasonlítást alaposan "átszínezi" az, ami a nagy erőkülönbségből fakad: az utóbbi idők tapasztalata szerint minél rosszabb az amerikai gazdaságnak, annál erősebb a dollár mint menedékvaluta, nem utolsó sorban azért, mert a 2007. szeptember óta átlagosan napi 3,86 milliárd dollárral növekvő, jelenleg több mint 11,5 billió dollárnál tartó amerikai közadósság sem fenyegeti az Egyesült Államok lehető legjobb, "AAA" osztályzatát a hitelminősítőknél. A másik oldalon, a felzárkózó piacú országokban viszont az amerikaihoz hasonló arányú költségvetési bonyodalmak súlyosan ártanak a nemzeti valutáknak. Ezért lehet talán ezeket a valutákat jobban védeni és erősíteni azzal, amit a Merrill Lynch írt Magyarországról.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo