A vámháború mögött egy másik háború kezdődik?

Mi van akkor, ha a vámok csupán a jéghegy csúcsát jelentik egy tomboló valutaháborúban? A Trump-adminisztráció eltökélt szándéka, hogy véget vessen annak a korszaknak, amikor „Amerika fizet a világért”. A vámok csak az első lépést jelentik egy átfogóbb stratégia részeként, amelynek célja az amerikai ipar versenyképességének helyreállítása. Ennek a tervnek a középpontjában a túlértékelt dollár gyengítése áll – amelyet az Egyesült Államok gazdasági problémáinak fő okozójaként azonosítanak. A dedollarizáció már formálódik? Magyarázat Pierre-Antoine Dusoulier-től, az iBanFirst alapítója és vezérigazgatója, amely vezető deviza- és nemzetközi fizetési megoldásokat kínál 10 európai országban.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Még ha 50 százalékos vámokat vetnének is ki, valószínűtlen, hogy az Apple visszahozná az iPhone-gyártást az Egyesült Államokba.

Az amerikai kereskedelmi deficit alapvetően a megtakarítás és fogyasztás közötti strukturális egyensúlyhiányból fakad. Az USA az állami és belső adósságok felhalmozásával finanszírozta a fogyasztást, míg Németország és Kína megtakarításokkal támogatta azt.

Az USA nem tud egyszerűen visszatérni a „Made in America” modellhez – a munkaerőpiac túl feszes, az infláció pedig felemésztette a jövedelmeket. Ironikus módon a protekcionizmus épp azokat a munkavállalókat sodorhatja veszélybe, akiket védeni kíván. A stagfláció réme fenyeget.

Dedollarizációból deamerikanizáció?

Az „amerikai teher”, vagyis az erős dollár – ahogy azt a Trump-adminisztráció látja – véget érhet, de nem feltétlenül Amerika javára. Bár a dollár még mindig domináns szerepet játszik a globális kereskedelemben, a központi bankok által vásárolt arany mennyisége figyelmeztető jel. Egyedül januárban 117 tonna aranyat vásároltak (a Fed kivételével), miközben a történelmi havi átlag mindössze 17 tonna. Még feltűnőbb: amerikai intézményi befektetők is egyre inkább a fizikai arany felé fordulnak – annak költsége és illikviditása ellenére –, ami a dollár jövőjével kapcsolatos növekvő kételyeket tükrözi.

A dedollarizáció, amely korábban távoli forgatókönyvnek tűnt, most valósággá válik – jelentős volatilitást okozva az euró-dollár árfolyamban és más devizák között is, arra kényszerítve a vállalatokat, hogy még aktívabban fedezzenek. A dollár már nem számít biztonságos menedéknek, és nincs más valuta, amely átvehetné a helyét. A recesszió fenyeget. És nap mint nap világosabbá válik: nem lehet „Amerika újra naggyá” anélkül, hogy a „világ is újra naggyá válna.”

 

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo