Míg Európában – a mély válság hatására – már a pragmatizmus kerekedett felül, és sokak véleménye ellenére kontinensünkön nem fognak hatalomra kerülni szélsőséges és populista erők, addig az Egyesült Államokat egyre súlyosabb ideológiai hidegháború sújtja. Egyebek között ezt a véleményét fejti ki részletesen az alapblog.hu-nak adott interjúban Jacob Funk Kirkegaard, a nemzetközileg is óriási tekintélynek örvendő, Amerikában ténykedő dán gazdaságtudós.
Jacob Kirkegaard (a nagy dán filozófus leszármazottja) mindazonáltal feltételezi, hogy ha nagyon nehezen is, de a végén újabb kompromisszum születik az elnök és jobboldali ellentábora között. Ez egyrészt adódik az amerikai politikai rendszer természetéből, másrészt trükkösen ugyan, de a demokraták érdekeinek megfelelően megint emelik majd az adóbevételeket, a republikánusok pedig további kemény kiadáscsökkentést fognak kiharcolni.
Az Egyesült Államok másiksúlyos problémája az, hogy az amerikai történelemben először hosszú távon is fennmarad a magas munkanélküliség, ami miatt – szerinte - az amerikai jegybank (a FED) jóval hosszabb ideig nem fog a jelenlegi zéró szintről kamatot emelni, mint azt a piaci szereplők többsége feltételezi.
Az interjú első része itt, a második itt érhető el! Ez utóbbiban Kirkegaard elmondja, hogy szerinte miért lehetünk optimisták az euróövezet és az egész Európai Unió jövőjét illetően. Az interjúalany szinte egyedüli negatív kivételnek épp Magyarországot tekinti!