A maguk helyzetét jónak, a gazdaságét rossznak látják a vállalatok

A K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb eredményei alapján óvatos optimizmussal vágnak bele az idei évbe a legnagyobb hazai cégek. A vállalatok enyhén bővülő árbevételt feltételeznek, azonban többségük sem munkaerő-felvételt, sem beruházást nem tervez idén.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagyvállalatok aktuális gazdasági helyzetéről és növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index gyakorlatilag alig változott, jelenleg 7 ponton áll. „A hazai nagyvállalatok óvatos optimizmussal indítják az évet, várakozásaik stabilnak mondhatóak. A cégek főként saját helyzetüket tekintve derűlátók, mivel a vállalati részindex 10 ponton áll. Azt is látni kell azonban, hogy az elmúlt egy évben egy enyhe csökkenő trend bontakozott ki a vállalat teljesítményére vonatkozóan.

A kkv bizalmi index történelmi csúcsra jutott idén januárban, szárnyalnak a várakozások.

A gazdasági környezettel kapcsolatos kilátások továbbra is visszafogottabbak. A makrogazdasági részindex 0-ról –2 pontra süllyedt, a várakozások tehát újra a negatív tartományba kerültek, megtörve ezzel a tavalyi évre jellemző javuló hangulatot – mondta el Peter Roebben, a K&H üzleti ügyfelek divízió vezetője.

A vállalatok jövőjére vonatkozó stabil várakozások mögött az áll, hogy enyhén növekvő, 2,6 százalékos árbevétellel kalkulálnak, miközben a beruházásokkal és a munkaerő-felvétellel kapcsolatban inkább a kivárás jellemző: a cégek döntő többsége nem tervez sem beruházást (61%), sem pedig létszámbővítést (88%) idén.

Forintgyengülés és alacsonyabb közterhek a láthatáron

A gazdasági környezetre vonatkozó enyhe visszaesés hátterében az áll, hogy egyre többen számítanak forintgyengülésre. Bár a cégek közel kétharmada (63%) a felméréskor jellemző 310 forint körüli euróárfolyam stabilizálódását feltételezi az év első felében, az előző negyedévi 24 százalékról 31 százalékra ugrott az ennél magasabb euróárfolyamra számítók aránya.

A közterhekkel kapcsolatban azonban derűlátók a cégek. Az előző negyedévhez képest közel dupla annyian (22%) várnak csökkenő adókat és járulékokat idén, ami az index történetében az eddigi legmagasabb arány. Ennek hátterében feltehetően a felméréskor bejelentett adóváltozások – többek között a társasági adó 9 százalékra mérséklése – állhat.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo