Nagy vita folyik arról, hogy vajon sikert hozott-e a magyar felsőoktatásnak az egyetemek 2019-ben megkezdett úgynevezett modellváltása, vagy csak egy szokásos fideszes hatalmi foglalás történt e területen. Az mindenesetre rendkívül különös, hogy az új tulajdonost megtestesítő vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaiba szinte kivétel nélkül fideszesek kerültek, tetejébe kormánytagok is. Ez utóbbi még Brüsszel rosszallását is kiváltotta. 2023 elején kiderült, hogy összeférhetetlenség és átláthatatlanság miatt az Európai Bizottság kizárja az alapítványi fenntartású egyetemeket az EU által finanszírozott Erasmus és Horizont Európa programból. Ekkor kénytelen-kelletlen a miniszterek távoztak ezekből a köztestületekből, bár a helyükre lépők is leginkább kormányközeliségükről ismertek, mint nagy szakmai teljesítményükről.
A harci állás mindazonáltal az, hogy míg a kormánypártiak szerint a modellváltás nagyszerűen sikerült és egyetemeink szakmaisága már-már a csillagok közé sorolható, addig az ellenzék szerint viszont pont fordítva, felsőoktatásunkra további hanyatlás vár. A kormány által kitűzött cél mindenesetre egyértelműen az volt, hogy elinduljon újra felfelé a csúszdán lévő magyar felsőoktatás.
Képzéseit flexibilisebben alakíthatja majd a 21. századi munkaerőpiac elvárásainak megfelelően, ezáltal értékesebb tudást biztosítva a hallgatói számára. Az új működési környezetben hatékonyabban, sokszínűbben tud együttműködni nemzetközi és hazai partnerekkel egyaránt.