Az MNB adatai azt mutatják, hogy állampapírok iránti kereslet megcsappant, a lakosságtól alig 14 milliárd forintnyi friss megtakarítást gyűjtött be az állam októberben, ami szokatlanul kevés. A háztartások állampapír-állománya így 13 691,5 milliárd forintra nőtt. Az éven túli lejáratú kötvények még mindig keresettek, ezekbe 202 milliárd forintnyi friss pénz került, éven belüli állampapírt viszont alig forgalmaznak már kimondottan lakossági befektetőknek, így ez az állomány folyamatosan csökken. Októberben is csaknem 194 milliárd forinttal esett vissza ennek összege. Jelenleg a lakosság állampapír-befektetéseinek csaknem 85 százaléka hosszú lejáratú forint kötvény.
Az is kiderül a statisztikákból, hogy a lakosság nem újítja meg a lejáró állampapírokat teljes mértékben. Névértéken számolva ugyanis csökkent a kisbefektetőknél lévő állampapírok összege októberben. Ez a trend folytatódhat jövőre, amikor lejárnak lakossági állampapír-sorozatok és elérkezik a Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) kamatfordulója. A jelenleg többnyire még 18 százalék körüli kamatot fizető sorozatok kamata ugyanis 4-5 százalékra csökken, ami Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője szerint arra ösztönözheti a befektetőket, hogy eladják a PMÁP-jaikat, és jobb kamatú megtakarítási lehetőséget keressenek.
A befektetési alap lett a kedvenc értékpapírok között
Az állampapírokkal szemben a befektetési alapok lettek október kedvencei az értékpapírok közül. A háztartások több mint 100 milliárd forintért vásároltak hazai befektetési jegyeket és 47,6 milliárdért külföldieket. A hozamok is kedvezően alakultak, ezáltal a hazai befektetési alapokban lévő megtakarításuk 10 762,3 milliárd, a külföldi alapokban lévő pedig 2138,5 milliárd forintra nőtt. Egyre kisebb a különbség most már a háztartások befektetési alapokban és állampapírban lévő vagyona között, alig 790 milliárd forint. Ha az állampapírok népszerűsége a csökkenő kamatok miatt visszaesik, akkor ismét a befektetési jegyek válhatnak a kisbefektetők kedvenc értékpapírjaivá.