A hitelprogram keretében olyan magyar nagy- vagy középvállalatok lesznek finanszírozhatók, amelyek devizabelföldi gazdálkodó szervezetnek minősülnek, és tevékenységük a programban meghatározott ágazatok egyikébe tartozik, a válságban való érintettségüket pedig nyilatkozat formájában igazolják. A jelentkezések befogadásának alapja a finanszírozni kívánt beruházási célhoz kapcsolódó tevékenység.
A Gyármentő Beruházási Hitelprogram keretösszege 100 milliárd forint lesz. A hitelprogramban az energiahatékonysági és megújulóenergia-beruházások esetében nincs önerő követelmény, míg a kapacitásnövelő, technológiakorszerűsítő beruházások esetében gépek, berendezések vásárlásakor a beruházás nettó bekerülési értékének minimum 10 százalékát kell önerőből finanszírozni, egyéb esetben minimum 15 százalékát.
A program keretében felvett hitelek esetén a kamat a teljes futamidő alatt rögzített lesz, mértéke a forinthitelek esetén legfeljebb évi 5 százalék, euró alapú kölcsönök esetében legfeljebb évi 3,5 százalék lesz az állami támogatásnak köszönhetően. A hitel közvetlenül az EXIM Magyarországnál vagy azoknál a magyar hitelintézeteknél lesz igényelhető, amelyek részére az EXIM refinanszírozást biztosít.
Nem először nyújt segítséget válságban a termelőcégeknek az EXIM
Az EXIM már a korábbi években is indított hasonló hitelprogramokat. Így 2020-ban és 2021-ben a COVID-járvány negatív gazdasági következményeinek kezelésére indított kormányzati intézkedéscsomag részeként hirdetett meg a magyar vállalkozások támogatására finanszírozási programokat Kárenyhítő-, majd KKV Fordulat Hitelprogram néven. Ezek a támogatott hitelprogramok 2022. június 30-án zárultak le, az újabb hitelprogram lebonyolításához pedig az is jó alapot biztosít az EXIM Magyarországnak, hogy meglévő hitelportfóliójának mintegy 60 százaléka jelenleg is a feldolgozóiparhoz köthető.