0,1 %-ot tévedett a kormány

A kormányzati szektor 2009. évi hiánya - az előzetes adatok szerint - 1.035 milliárd forint volt, a GDP 4 százaléka, ez a 2008. évihez képest 30 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,2 százalékponttal magasabb - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. A kormányzati cél 3,9 százalékos GDP-arányos eredményszemléletű államháztartási hiány elérése volt.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kormányzati szektor hiánya 2009. negyedik negyedévben a 284,5 milliárd forint volt, a negyedéves GDP 4,3 százaléka, szemben a 2008. negyedik negyedévi 553,5 milliárd forint hiánnyal, ami a GDP 8,4 százalékát tette ki. A 2009. harmadik negyedévi hiány a kormányzati szektorban 243 milliárd forint, a GDP 3,7 százaléka volt. (A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Magyarország pénzügyi helyzete ugyan javult, ám kockázatokat lát a 2010-es hiánycél teljesítését illetően.)

Az előző évinél nagyobb tavalyi hiány a bevételeknek a kiadásoknál nagyobb visszaesésével magyarázható. A 30 milliárd forinttal magasabb deficit a bevételek 0,9 és a kiadások 0,6 százalékos visszaesésének eredőjeként alakult ki. A nemzeti számlák rendszere (ESA95) alapján 2009-ben a kormányzati szektor bevétele 11.949,5 milliárd forint, kiadása 12.984,5 milliárd forint volt. A jövedelemadó-bevételek 9,1, a társadalombiztosítási hozzájárulások 7,3 százalékkal csökkentek. A termelési és az importadók ugyanakkor 2,6 százalékkal, ezen belül az áfabefizetések 8,0 százalékkal emelkedtek, ami elsősorban az adókulcs július 1-jei emelésére vezethető vissza. A kiadásokon belül a 10,4 százalékkal nőttek a kamatkiadások, és 4,1 százalékkal a dologi kiadások, ugyanakkor a felhalmozási kiadások 7,7 százalékkal, a munkavállalói jövedelmek 4,9 százalékkal estek vissza, a pénzbeni társadalmi juttatások 0,3 százalékkal csökkentek.

A negyedik negyedévben a kiadások 9,4 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző év azonos időszakához képest, ami elsősorban a pénzbeni társadalmi juttatások 9,7 százalékos visszaesésével, a 13. havi nyugdíj megszüntetésével magyarázható. A negyedik negyedévben a bevételek 2,8 százalékkal csökkentek a 2008. negyedik negyedévihez viszonyítva. A bevételeken belül legdinamikusabban az áfabefizetések, 18,7 százalékkal nőttek, miközben a jövedelemadó-bevételek 17 százalékkal visszaestek.

A KSH tájékoztatása szerint a kormányzati szektor "maastrichti" hiánya 2009-ben a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1.056 milliárd forint, a GDP 4,0 százaléka volt. Az adatokat a KSH a túlzott hiány eljárásról (Excessive Deficit Procedure - EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA95) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo