A Klasszis Média Lapcsoport konferenciájának Energiapiaci körkép című kerekasztal-beszélgetésén Aszódi Attila egyetemi tanár, a BME Nukleáris Technikai Intézetének vezetője arról beszélt, hogy a 2022-ben kirobbant ukrajnai háború teljesen új helyzetet teremtett az európai energiapiacon. A korábban olcsón nagy mennyiségben rendelkezésre álló földgáz ugyanis hirtelen megdrágult, ráadásul megkérdőjeleződött az ellátás nagy része is, hiszen azt megelőzően Oroszország messze a legnagyobb szállító volt a kontinens piacán. Mivel a villamosenergia piacán a földgáz ármeghatározó, annak drágulása az áram árát is felhúzta két éve.
A szakember szerint szerencsés volt, hogy az előző két tél viszonylag enyhe volt, így végül nem okozott problémát a helyzet kezelése, az árak pedig már 2023 tavaszára visszaestek. Tanúságos volt, a vállalatok és a lakosság is reagált a kialakult helyzetre és sokkal kevesebb gázt fogyasztottak. Emellett az Európai Unió tagjai együtt is több módon reagáltak, így például LNG-terminálok épültek. (A LNG cseppfolyósított földgáz, amelyet a hajós szállítás idejére hűtenek le cseppfolyóssá, majd a kikötőkben felmelegítve a meglévő vezetékrendszeren szállítják - szerk.)
Kiss Csaba, az MVM termelési vezérigazgató-helyettese azt emelte ki, hogy a tudatosság látványosan nőtt, ez is kedvező hatással volt a csökkenő földgázfogyasztásra. Ő is beszélt arról, hogy mind a vállalati, mind a lakossági ügyfelek igyekeztek alkalmazkodni a helyzethez és ez mind a villanyáram, mind a földgáz esetén látszódott. Megindult egy átállási folyamat a gáz és az elektromos áram között, a fogyasztók általában utóbbi ellátási szempontból is nagyobb biztonságot láttak. Jelentős változás, hogy európai szinten komoly erőműépítési döntések születtek, és a megújuló energia növelése mellett az atomenergia reneszánszát is látjuk. Utóbbinak fontos szerepe lehet abban, hogy az uniós szinten kitűzött karbonsemleges állapotot 2050-re el tudjuk érni.