Lassan kikecmereg a kátyúból az európai abroncspiac

Az Európai Gumiabroncs-, és Gumigyártók Szövetsége a napokban tette közzé tagjainak 2024. IV. negyedévére vonatkozó értékesítési adatait, amelyek a csereként vásárolt, tehát nem az autógyáraknak értékesített abroncsok adatait összesítik. Eszerint a negyedik negyedévben nőtt az értékesített abroncsok mennyisége, és az egész évre vonatkozó számok is pozitívak, azzal a megjegyzéssel, hogy a tehergépkocsi-, és buszabroncsok szegmensében kisebb visszaesést regisztráltak.

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A behozatal növekedése kínálati és keresleti tényezők együtthatásának eredménye. Az európai gumiabroncsgyártási költségek (energia, de a munkaerő és egyéb ráfordítások miatt) 2019 óta drámaian megnőttek az ázsiaiakhoz képest. Ezzel párhuzamosan a háztartások költségvetésére nehezedő intenzív nyomás (magas infláció, megnövekedett kamatlábak) arra késztetett egyes fogyasztókat, hogy alacsonyabb árú importált gumiabroncsokra váltsanak.  Ma a legnagyobb szállító Kína, olyannyira, hogy az utána következő 7 ország (Korea, Japán, Thaiföld, India, Indonézia, Fülöp-szigetek, Egyesült Államok és Tajvan) együttes teljesítménye összességében sem éri el Kína ezen piacon regisztrált teljesítményét.  

Teljesen más a helyzet a tehergépkocsi-, és autóbuszabroncsok (EU27+UK) Európán kívüli importja esetén, amely 2024 első tizenegy hónapjában 3 százalékkal nőtt az előző évhez képest, és 23 százalékkal volt magasabb, mint 2019 azonos időszakában.

Továbbra is Thaiföld a legnagyobb szállító, bár az onnan érkező mennyiség és részarány csökkent 2023 azonos időszakához képest. A Vietnámból származó mennyiség több, mint 25 százalékkal nőtt éves szinten: abszolút értékben 1,1 millió darabbal többet szállítottak, mint 2019-ben. Vietnám jelenleg egyértelműen a második legnagyobb forrás; megelőzte Kínát, bár az utóbbi is növelte a volumenét, és 2024-ben visszanyert némi piaci részesedést. Ezzel szemben Korea és Japán 2024-ben piacot veszített, Egyiptom pedig a negyedik helyre került a legjelentősebb szállítók listáján.

Véleményvezér

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás

Magyarország legszegényebb megyéiben a legnagyobb a népességfogyás 

A kormány gyenge gazdaságpolitikája tükröződik a népességfogyásban.
Drámai fordulat az ukrajnai háborúban

Drámai fordulat az ukrajnai háborúban 

Az ukrajnai háború versenyfutás az idővel.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A lengyel valuta árfolyama fenn, a magyar lenn.
Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt

Karácsony Gergely szerint Bindzsisztán szervezi mini-Dubajt 

Ez a harc lesz a végső?
A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo