Zöld politikájáért támogatja Obamát Robert Redford

Az Oscar díjas színész-rendező egy éve még kikelt a Fehér Ház energiapolitikája, ám most Obama mellett kampányol. Szerinte 40 évvel visszavetné az USA környezetvédelmi politikáját az, ha Mitt Romney nyerné az elnökválasztást.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oscar díjas színész-rendező egy éve még kikelt a Fehér Ház energiapolitikája ellen, ám most a demokrata Obama mellett kampányol. Szerinte 40 évvel visszavetné az USA környezetvédelmi politikáját az, ha a republikánus Mitt Romney nyerné az elnökválasztást.

Az amerikai elnökválasztás előtt az amerikai filmsztárok hagyományosan színt -és pártszimpátiát vallanak-, s beállnak kampánypénz-gyűjtő akciókba. Köztudott, hogy Hollywood hírességei túlnyomórészt demokraták - és egyre többen zöld aktivisták is. Robert Redford neve sokat mond nemcsak a filmrajongóknak, de az ökotudatos választóknak is. Egy éve hevesen támadta a Fehér Ház energiapolitikáját, ám a döntő pillanatban úgy látszik kész félretenni ellenszenvét. Akkortájt elsősorban a Keystone olajvezeték megépítése ellen tiltakozott, mely keresztülvezetne Amerika érintetlen prérijein.

A visszahúzódó, természetközeli életmódjáról ismert sztár nagy kiterjedésű területek földbirtokosa - akárcsak a CNN-t alapító Ted Turner és a kábeltévé mágnás John Malone. A 90-es években kritizálták is a szomszédságában lakók, amiért nem engedélyezte egy autópálya építését: az ő számlájára írták, hogy a rossz állapotban lévő régi autóúton több halálos baleset is történt, ami az új úttal megelőzhető lett volna.

Nemrég a Huffington Postban Obama megválasztására buzdította rajongóit és környezettudatos polgártársait. Egyúttal leszögezte, Romney 40 évvel vetné vissza az Egyesült Államok környezettudatos törvények alkotása terén elért fejlődését.

Redford sorra vette Obama zöld-politikájának eredményeit:

  • Nem sokkal hivatalba lépése után aláírta az egyik legnagyobb természetvédelmi park-védelmi akciócsomagot, mely 2 millió holdat (mintegy 808 000 hektárt) különített el megőrzés és ápolás céljára. Ennek keretében 1000 mérföldnyi (1600 kilométernyi) folyószakaszt tisztítottak meg.
  • Olyan üzemanyag-hatékonysági irányelveket léptetett életbe, melyek  2025-re megduplázzák az autók és teherautók által egy tankkal megtett kilométerek számát, ezáltal napi 2,2 millió hordóval csökkentve az USA olajimporttól való függését. (Az Egyesült Államok napi olajfogyasztása 20 millió hordó.)
  • Nagyobb volumenű befektetést eszközölt a tiszta energiák szektorában, mint bármelyik elődje. Ezzel megduplázódott a megújuló energiákból nyert villamosáram-mennyiség. A szektor közel 250 000 amerikainak ad állást.
Mitt Romney ezzel szemben a tradicionálisan olajipar-párti republikánus irányvonalat képviseli. A teljesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy Obamának nem sikerült keresztülverekednie a klímatörvényt a washingtoni Kongresszuson, s kompromisszumokat is kötött a nukleáris- és olajlobbival.

A színész kiemelte, ökotudatos szemlélete már pályája kezdetén feléledt benne, amikor Rachel Carson nagy hatású Silent Spring (Néma tavasz) című könyve felkerült a könyveladási listák élére, életre hívva a zöldek mozgalmát Amerikában. "Ez máig jelképezi számomra azt, mit jelent az országunk: egy társadalmat, mely képes egy nála nagyobb célnak szentelni magát, egy nemzetet, mely elismeri az egymás iránti felelősségtudatot."

Redford több rendezése is a természet varázsát, valamint ember és az ökoszisztémák egységét hirdeti (A milagrói babháború, Folyó szeli ketté, A suttogó, Bagger Vance legendája). Oliver Stone filmrendező (Tőzsdecápák, Született gyilkosok) mérsékelt lelkesedéssel ecsetelte Obama érdemeit Vadállatok című új filmje európai promóciós körútján. Barbra Streisand arra kérte a tehetőseket, adakozzanak a demokrata párt kampánya számára. Egy koncertjén "jó színésznek" nevezte Romneyt.

Obama mandátuma elején láthatóan elzárkózott Hollywoodtól, mára azonban tévés talk showkban nyíltan kérkedik olyan hírességekhez fűződő barátságával, mint Jay-Z és Beyonce.

Környezetvédelmi díjat nyert a Lorax
A Lorax című animációs film elnyerte az Enviromental Media Association (Környezetvédelmi Médiaszövetség) díját. A produkció egy népszerű amerikai meséből készült, hőse egy 12 éves kisfiú, Ted, aki el akarja nyerni Audrey kegyeit. A kislány szeretne egy élő fát - világukban ugyanis már minden műanyagból van, a tiszta levegőt is palackban árusítják. Ted kutatni kezd, s végül találkozik Loraxszal, aki a természet őrzője, és megtanítja Tednek, hogyan állítható vissza a régi egyensúly, hogy zöldelljenek a fák, és friss legyen a levegő.
A film az év egyik legnagyobb animációs sikere a Gru alkotóitól, s bár még nem mutatták be mindenütt a világon, máris 341 millió dolláros összbevételt ért el. A hazai mozikban október 18-a óta látható.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo