A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 2010. február 17-én a sajtóból értesült arról, hogy a 2000-ben történt tiszai ciánszennyezést okozó gyár helyszínén egy vállalat környezetvédelmi engedély kibocsátását kéri a román hatóságoktól.
Szabó Imre miniszter a határon átnyúló környezeti hatásokról szóló Espooi Egyezménnyel összhangban kérte, hogy a román fél haladéktalanul tájékoztassa hazánkat, ha a beruházó a román hatóságokhoz benyújtja kérelmét a fejlesztés engedélyezésére.
"A magyar zöldtárca folyamatosan figyelemmel kíséri majd az eljárást, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a határ közelébe ne települhessen Magyarország területét környezetvédelmi szempontból veszélyeztető beruházás", hangsúlyozta a miniszter.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kiemelt figyelmet fordít minden olyan környező országbeli beruházásra, amely Magyarország területét hátrányosan érintheti. Hazánk ezért -Verespatakhoz hasonlóan- a romániai felső-csertési beruházás esetében is bekapcsolódott a bánya létesítéséhez szükséges környezeti vizsgálatba, illetve jelezte a román társhatóságnak, hogy az Espooi Egyezmény keretében részt kíván venni a tervezett beruházás környezeti hatásvizsgálati eljárásában is.