Ökológiai felelőtlenség a politikában

Előítéletet vagy tényállást tükröz az a vélekedés, melyet egyes társadalmi csoportok hangoztatnak a politikusok ökológiai felelőtlenségéről, akik elvileg a szavazóikat képviselik? A Fenntarthatósági Füzetek című ingyenes kiadványsorozat 3. száma a társadalom környezettudatosságát és az ökológiai lábnyom ismertségét vizsgáló kutatás eredményeiről számol be.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a megkérdezettek önmagukat és családjukat, ismerőseiket környezettudatosnak vallják, véleményük szerint a politikusok hajlamosak figyelmen kívül hagyni a környezeti szempontokat.

A CG & Partners Kft. kutatásából kiderül, hogy a tudósokról kialakult vélemény teljes mértékben pozitív, mintegy elvárásként fogalmazódik meg velük szemben a környezeti szemléletmód alkalmazása, nemcsak a tudományos életben, hanem a hétköznapokban is.  

Gyanakszunk a politikusokra

A válaszadók jóval kedvezőtlenebbül értékelték azokat a személyeket, akiket csak a különböző médiákon keresztül ismernek. Mind hazai, mind világviszonylatban érezhető a politikai döntéshozókkal szembeni előítélet, a "csak beszélünk, és nem cselekszünk" miatti ellenérzés. A megkérdezettek még csak nem is feltételezik, hogy a politikusok döntéseik során figyelembe vennék a környezeti kérdéseket.

A kutatás nemcsak a környezettudatossági kérdéseket vizsgálta, hiszen elsődleges célja az emberek környezeti mutatókról való ismeretének felmérése volt. Jellemző, hogy a GDP különböző alternatív, környezeti illetve humán értékeket is magában foglaló mutatóit (például ISEW, MEW, NEW) kevésbé vagy egyáltalán nem ismerjük. A válaszadók közül - a kérdések becsapósságától tartva - sokan gyanakodtak arra, hogy ezek nem is mutatók. Pozitívumként tekinthetünk arra, hogy az ökológiai lábnyomról ‑ melynek bevezetését az Európai Bizottság is szorgalmazza ‑ szinte már mindenki hallott. Ettől azonban többen tartanak.

Visszaélnek majd az ökológiai lábnyommal?

A lehetséges veszélyek közül a válaszadók a leginkább reálisnak az ebből adódó adminisztrációs terhet és pluszköltséget emelték ki. Az emberek nagy része tart továbbá attól is, hogy az ökológiai lábnyom a lobbiérdekek érvényesítésének újabb eszközévé válik.

A lakosság az ökolábnyom méretét illetően hazánkat helyesen az átlagos ökológiai lábnyommal rendelkező országok közé sorolja, és az Amerikai Egyesült Államokat - szintén helytállóan - szinte mindenki a leginkább környezetterhelő országok egyikének tekinti. Érdekesség ugyanakkor, hogy az ugyancsak "élmezőnybe" tartozó, fényűzéséről és pazarlásáról ismert Egyesült Arab Emírségeket a megkérdezettek csak közepesen gondolják környezetterhelőnek.

A CG & Partners Kutató és Tanácsadó Kft. által kiadott Fenntarthatósági Füzetek a fenntarthatósággal és környezettudatos gondolkodással kapcsolatos szakmai irodalomból jelenleg hiányzó témákat dolgozzák fel és kínálják oktatási segédanyagként.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo