Ökológiai felelőtlenség a politikában

Előítéletet vagy tényállást tükröz az a vélekedés, melyet egyes társadalmi csoportok hangoztatnak a politikusok ökológiai felelőtlenségéről, akik elvileg a szavazóikat képviselik? A Fenntarthatósági Füzetek című ingyenes kiadványsorozat 3. száma a társadalom környezettudatosságát és az ökológiai lábnyom ismertségét vizsgáló kutatás eredményeiről számol be.

Míg a megkérdezettek önmagukat és családjukat, ismerőseiket környezettudatosnak vallják, véleményük szerint a politikusok hajlamosak figyelmen kívül hagyni a környezeti szempontokat.

A CG & Partners Kft. kutatásából kiderül, hogy a tudósokról kialakult vélemény teljes mértékben pozitív, mintegy elvárásként fogalmazódik meg velük szemben a környezeti szemléletmód alkalmazása, nemcsak a tudományos életben, hanem a hétköznapokban is.  

Gyanakszunk a politikusokra

A válaszadók jóval kedvezőtlenebbül értékelték azokat a személyeket, akiket csak a különböző médiákon keresztül ismernek. Mind hazai, mind világviszonylatban érezhető a politikai döntéshozókkal szembeni előítélet, a "csak beszélünk, és nem cselekszünk" miatti ellenérzés. A megkérdezettek még csak nem is feltételezik, hogy a politikusok döntéseik során figyelembe vennék a környezeti kérdéseket.

A kutatás nemcsak a környezettudatossági kérdéseket vizsgálta, hiszen elsődleges célja az emberek környezeti mutatókról való ismeretének felmérése volt. Jellemző, hogy a GDP különböző alternatív, környezeti illetve humán értékeket is magában foglaló mutatóit (például ISEW, MEW, NEW) kevésbé vagy egyáltalán nem ismerjük. A válaszadók közül - a kérdések becsapósságától tartva - sokan gyanakodtak arra, hogy ezek nem is mutatók. Pozitívumként tekinthetünk arra, hogy az ökológiai lábnyomról ‑ melynek bevezetését az Európai Bizottság is szorgalmazza ‑ szinte már mindenki hallott. Ettől azonban többen tartanak.

Visszaélnek majd az ökológiai lábnyommal?

A lehetséges veszélyek közül a válaszadók a leginkább reálisnak az ebből adódó adminisztrációs terhet és pluszköltséget emelték ki. Az emberek nagy része tart továbbá attól is, hogy az ökológiai lábnyom a lobbiérdekek érvényesítésének újabb eszközévé válik.

A lakosság az ökolábnyom méretét illetően hazánkat helyesen az átlagos ökológiai lábnyommal rendelkező országok közé sorolja, és az Amerikai Egyesült Államokat - szintén helytállóan - szinte mindenki a leginkább környezetterhelő országok egyikének tekinti. Érdekesség ugyanakkor, hogy az ugyancsak "élmezőnybe" tartozó, fényűzéséről és pazarlásáról ismert Egyesült Arab Emírségeket a megkérdezettek csak közepesen gondolják környezetterhelőnek.

A CG & Partners Kutató és Tanácsadó Kft. által kiadott Fenntarthatósági Füzetek a fenntarthatósággal és környezettudatos gondolkodással kapcsolatos szakmai irodalomból jelenleg hiányzó témákat dolgozzák fel és kínálják oktatási segédanyagként.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo