Öko-repülők: biokerozin, te drága!

A bioetanolra vonatkozó új uniós szabályok 5 %-ra csökkentik az agrártermények arányát az üzemanyagkeverékben. A légitársaságok közben egyre több bioüzemanyagot vennének, ha lenne mit.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bioetanolra vonatkozó új uniós szabályok 5 %-ra csökkentik az agrártermények arányát az üzemanyagkeverékben. A légitársaságok közben egyre több bioüzemanyagot vennének, ha lenne mit. A második generációs biodízel-félék közül az alga-alapú tűnik a befutónak – kevesebb földterület kell hozzá, mint a többi fajtához. Évek óta folyik a vita arról, hogy az etanol káros-e a természetre és a társadalom élelmezési problémáira nézve, vagy sem. Az EU úgy döntött, igen: az élelmiszernövényeket nem szabad kivonni az élelmiszerpiacról az autók meghajtása miatt.

2008-ban az amerikai elnökválasztási kampány idején még elfogadott dogma volt, hogy az etanol zöld üzemanyag. Aztán szakemberek számos tanulmányban kimutatták, hogy a közvetett földhasználat révén nagyobb az ökolábnyoma, mint gondolták, s a népesség élelmezési gondjait is továbbnehezíti. Vagyis nem is olyan zöld és egészében véve nem is olyan hasznos. A nem-kormányzati humanitárius szervezetek és a zöld aktivisták kritikája végül kikezdte az EU etanol-politikáját.

Az EU klíma- és energiaügyi biztosai, Connie Hedegaard és Günther Öttinger bejelentették, 2020-ra „a jelenlegi fogyasztás 5 %-ában” állapítják meg az élelmiszernövény-alapú bioüzemanyag arányát az üzemanyag-keverékben. Jelenleg 10 % az előírt arány az üzemanyagtankokba kerülő megújuló energiaforrásokra.

Négy éve a harmadik nagy élelmiszer-áremelkedés tanúi lehetünk világszinten, és az elmúlt hónapokban a francia kormány már jelezte, hogy lobbizni fog a bioüzemanyag-gyártás és –használat csökkentéséért. Brüsszel álláspontja az, hogy etanolt 2020 után emberi fogyasztásra nem használt növényekből és agrártörmelékből (letöredezett növényszárak) kell előállítani. Kutatók már évek óta munkálkodnak a második generációs bioüzemanyagok kifejlesztésén, melyeket baktériumokkal hoznak létre – ám ezek a módszerek még nem igazán állnak készen a tömeggyártásra (lásd a keretes anyagot). Az EU energiaügyi biztosa szerint az 5 %-nál nagyobb arány csak ezekkel együtt valósítható meg.

Mit lépnek a légitársaságok?

A légiközlekedési szektor számos szereplője növényalapú üzemanyaggal próbálta zöldíteni emisszióját. Igényük nagyobb, mint amit a termelők és gyártók jelenleg kiszolgálni képesek. A vállalatok idén már az ÜHG-kibocsátást fokozatosan limitáló uniós emissziókereskedelmi rendszer szereplői, így érthető, hogy minél nagyobb mértékben akarják csökkenteni kibocsátásukat, anélkül, hogy járataikat kellene ritkítaniuk. Az Airbus például az alga-, főzőolaj-, jatropha- (vagyis kurkasfa-) és camelina-alapú biodízelek fejlesztését finanszírozza. A Lufthansa az amerikai Algae-Tec céggel szerződött alga-alapú üzemanyag vásárlására. Ugyanakkor ezek a kutatások rendkívül tőkeigényesek.

A gyártás sem éppen gazdaságos. Egy tonna -repülőgépben használt- bioüzemanyag gyártása jelenleg 2100 dollárba kerül, ami csaknem duplája a hagyományos kerozinnek. Ami eleve nagy költségtétel a légitársaságok mérlegeiben: kiadásuk 20 %-áért felel.

A német légitársaság próbajáratokat üzemeltetett bioüzemanyag-keverékkel -melyhez még állati zsírokat is felhasználtak-, de a kísérleti projekt leállt, mert nem tudják beszerezni az üzemanyagot(!). A Frankfurt és Washington közötti járat, amely fele-fele arányban hagyományos és bioüzemanyag-keverékkel repült, 38 tonna széndioxid kibocsátását takarította meg.

Szerző: Kriston László

És mégis mozog a Föld
  • A mezőgazdasági termelésre nem alkalmas földterületek mennyisége: 600 millió és 3,5 milliárd hektár körülre tehető, állítja a német illetőségű Aviation Initiative for Renewable Energy (AIREG).
  • Az Algae-Tec kalkulációi szerint 515 hektár szükséges 100 000 tonna alga-alapú olaj létrehozására. A jatrophából 53 000 hektár, kukoricából 715 000 hektár kell hasonló mennyiségű üzemanyagmennyiség előállításához.
  • Az Israel Corp. által pénzelt amerikai Primus Energy pelletből és földgázból állítana elő 20 millió gallon (vagyis 75,7 millió liter) bioüzemanyagot, ám a cég állítása szerint ez a mennyiség nem fedné le a légiközlekedés igényének 1 %-át sem.
Forrás: Reuters, AIREG

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo