Magyar nanosikerek

A Charles Simonyi kutatói ösztöndíj legutóbbi elnyerője Biró László Péter volt. A fizikus kutatásainak a középpontjában - írják az értékelők - a nanométeres anyagtudomány nemzetközi szinten is jelentős figyelmet vonzó kérdései állnak, így a szén-nanocsövek és komplex nanoszerkezetek kutatása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MTA Műszaki Fizikai és Anyagtudományi (MFA) Kutatóintézetben dolgozó csoport a világon elsőként valósította meg a grafén atomi pontosságú, kristálytanilag orientált megmunkálását. De hogy miért is jó ez mindnyájunk számára? Sok egyéb mellett azért, mert a különleges anyag például forradalmasíthatja a síkképernyők gyártását. De a napelemek előállításában is új fejezetet nyithat a grafén, amely időnek utána a szilícium utódává is válhat. A Simonyi-ösztöndíj Bíróék esetében is azt az üzenetet fogalmazta meg, hogy a tudományos eredmények mindinkább a hétköznapok javát szolgálják, s értékes produktumokká válnak. (A nanotechnológia vezérelvei alapjaiban térnek el az úgymond klasszikus technológiákétól.)

Biró László Péter munkahelye a hazai nanokorszak bölcsőjét is jelentette egyben. Sok éven át irányította az MTA MFA-t Gyulai József akadémikus, aki a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány kuratóriumának a mai napig tagja. Ez utóbbi intézmény éppen a nanokutatások területén a '90-es évek második felében különös jogosítványokra is szert tehetett. Gyulai akadémikus a Piac & Profit kérdésére ki is fejtette: orosz-magyar nanotechnológiai kutatóbázis alapjait rakták le Miskolcon, az alapítvány ottani létesítményeiben. Az oroszok - Putyin akkori elnök szorgalmazására - különleges technológiai eszközökkel, legfőképp speciális mikroszkóppal járultak hozzá a kooperációhoz, a két állam pedig szerződött is a közös nanokutatások támogatására. Moszkva az orosz elméleti eredmények gyakorlati hasznosításának „terepét" vizionálta, és ezért finanszírozta is a miskolci vállalkozást.


Forrás: sxc

Az atom-, illetve molekulaegyesítés technológiájának alkalmazása területén Oroszország teljesítményei valóban kimagaslók voltak, s ígérték, hogy a miniatűr akkumulátorok élettartamát megsokszorozó nanotechnológiai eljárásukat is megismerhetik miskolci partnereik. A kezdeti lendület azonban alábbhagyott, a tudományos kooperáció jóval szerényebb körülmények között folytatódott. A nanotechnológiában is érdekelt, Bay Zotán nevét viselő két közalapítványi egység pedig éppen napjainkban alakul át, válik állami kft.-vé, s vélhetően olyan tudományos műhellyé, mely - érvelt Gyulai József - képes az átláthatóbb, hatékonyabb, piacképesebb kutatómunkára. (A nanorobotok két fajtája ismeretes: az általános összeszerelők és az „önmásolók".)

Egyre többen foglalkoznak nanotechnológiával

Napjainkban már mind nagyobb számban működnek azok a vállalkozások - spin off cégek -, amelyek önállóak, de tudományos háttérre alapozva kutatnak, fejlesztenek és dobnak a piacra produktumokat. Gyulai akadémikus a közvetlen környezetében kialakult, a nanokutatásokra, nanotechnikára alapozó spin off cégekre utalva lapunknak elmondta, hogy az egyik legsikeresebb ilyen vállalkozás épp az elmúlt két-három évben az USA-ban vásárolt fel tízegynéhány céget, a fejlesztéseket elősegítendő.

Az anyagtudományok területéről megannyi más egyetemi és akadémiai hátterű kutatóbázis is sikerrel lépett be az „üzleti világba", meglepve a nanotechnológia újabb és újabb produktumaival a gazdaságot. Az MTA Kémiai Kutató Központjában például az öntisztuló, illetve a vízlepergető felületek speciális világát adományozták az iparnak, a felvitt nanorészecskékkel teljesen újszerű, hatékony védelmet biztosítanak az anyagoknak. Az „öngyógyító" vegyületek nem csupán a korrózióvédelemben segítenek, hanem az anyagok kopásállóságát is lényegesen megjavítják. De más tudományos intézményekkel a háttérben a ThalesNano Zrt. például gyógyszernek, növényvédő anyagoknak a hatékonyságát tudta komoly mértékben megnövelni, a SZTAKI-ban pedig sok egyéb mellett a mesterséges látás érdekében fejlesztenek nanotechnikára alapozva eszközöket.

Gyógyító nano
Az iparinál is gyorsabbnak tűnik a nanotechnológia orvostudományi, gyógyszeripari térnyerése. A sejtek kommunikációjáról megszerzett minél több ismeret – Debrecenben folynak ilyen kutatások – a gyógyszeripart szolgálják, és a gyógyítás érdekében tudnak ma már olyan eszközöket készíteni, amelyek jóvoltából molekulák lenyomatait lehet rögzíteni. E lenyomatok – budapesti egyetemi kutatások szerint – alkalmasak arra, hogy szelektíven megkössenek bizonyos típusú fehérjéket, illetve lehetségessé válik veszélyes vírusok, baktériumok azonosítása. Orvosi jellegű eredmény, hogy antitesten meg lehet jelölni nanorészecskét úgy, hogy az épp arra a sejtre „kössön be”, amelyiknél a gyógyulást akarja elérni az orvos. A nanotechnológiát a diagnosztikában például képalkotásra használhatják egyre rutinszerűbben, nem mellékesen a Semmelweis Egyetem Biofizikai és Sugárbiológiai Intézetének kutatási eredményei segítségével, s szintén a gyógyítás lehet hatékonyabb azáltal, hogy a laboratóriumi diagnosztikában nanocsipek jóvoltából az alacsony koncentrációban jelen lévő anyagot is ki lehet mutatni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo