A Manfred Max-Neef chilei közgazdász gondolatai által inspirált tárlat a fenntarthatóság ösvényét kutatja. Számba veszi legfontosabb értékeinket, és pozitív magatartásmintákat sugall.
A látogatók ötleteket meríthetnek arra vonatkozóan, hogyan élhetnek boldogan anélkül, hogy tevékenységükkel a bolygó túlélését és embertársaik életminőségét veszélyeztetnék. A kiállítás a konkrét javaslatokon túlmenően azt is sugallja, hogy nem csupán a technológiai vívmányoktól kell várnunk a megoldást; a boldogság és harmónia érdekében sokszor mérlegre kell tennünk: mi az, ami igazán fontos.
A kiállítás fő erőssége, hogy izgalmas és könnyen fogyasztható, így az eddig szűk szakmai körben megfogalmazott gondolatokat juttatja el a látogatókhoz. Ezt segíti a művészi igénnyel kidolgozott vizualitás, a kreatív ötletek hada, a közérthető tálalás. A Föld egyes országainak ökológiai lábnyomát például meghökkentő külsejű cipők szemléltetik. Az élelmiszerkilométerekről egy gusztusosan megterített asztal mesél, a tányérból ránk kacsint egy számológép, melyen kiszámolhatjuk, hány kilométert utazott reggelink a földtől az asztalig.
Az interaktív játékok sorában szerepel egy óralap, amire berajzolhatjuk, mivel töltjük el napjainkat. A szeretetünk kifejezéséről szóló kuckóban lehetőség nyílik „környezetbarát" ajándékok elkészítésére - itt félig használt füzetet vagy személyre szóló kényeztető utalványt lehet alkotni.
A kiállítás és a hozzá szervesen kapcsolódó, 33 foglalkozás vázlatát tartalmazó Tükörben a Világ játékgyűjtemény megmutatja, hogy az egyre növekedő létszámú emberiség jelenlegi, habzsoló életmódja szerint négy földgolyóra tart igényt. Mélyebb önismeretre buzdít, és megkérdőjelezi, hogy valóban a túlzott motorizáció, a százféle elektromos készülék, a mértéktelen húsfogyasztás hozza el az emberek megelégedettségét, vagy képes az emberiség féken tartani vágyait és megelégszik szükségletei kielégítésével?
A normális értékrend megerősítését célzó, kiutakat mutató kiállítás szeretné minél több emberhez eljuttatni a fenntarthatóság eszméit, ezért a továbbiakban országos vándorkiállítás formájában is megtekinthető a tárlat „az ENSZ Fenntartható Fejlődésre Nevelés évtizedének 2005-2014" jegyében.
Egy hónapon át várják az érdeklődőket
A "Tükörben a Világ" kiállítás ünnepélyes megnyitója 2010. április 13-án 17:00 órakor lesz az Iparművészeti Múzeum földszinti galériáján. Ezt követően bő egy hónapon át színes programokkal, szakmai konferenciával, filmvetítéssel, koncerttel várják a látogatókat. A kiállítással párhuzamosan üdítő tavaszi időtöltést kínálnak a vasárnapi Kreatív Piknikek, ahol a biciklijavítástól kezdve a madárbarát kertészkedésig lehet elsajátítani érdekes praktikákat.
2010. április 20-án lesz a „Jövőkereső" konferencia, amelyet a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanáccsal, a kiállítás fő szakmai támogatójával együttműködve szerveznek. Április 25-én, vasárnap 13:00 órakor speciális tárlatvezetést tart civil szervezetek képviselői és fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek számára a kiállítás egyik alkotója: Jagodics Edit közgazdász, drámapedagógus, környezeti nevelő.
Április 22-én, a Föld Napján 18:30-tól a Fenntartható Filmzuhatag keretében gondolatébresztő filmek vetítésére kerül sor. A Magyarországon először bemutatásra kerülő A közösség ereje c. film egy rendkívül izgalmas dokumentumfilm Kubáról, és a kőolajról való leszakadás hétköznapi trükkjeiről.