Ivóvízválság közeledik

A Nestlé "Mr. Water"-nek is nevezett osztrák elnöke, Peter Brabeck szerint a légköri szennyezésnél jobban oda kellene figyelnünk az ivóvíz-készletekre leselkedő veszélyekre. A katasztrófa elkerülésére az üzleti világot és a politikai döntéshozókat próbálja rábírni a cselekvésre - mindeddig sikertelenül.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Forma 1 elnöki tisztjét is betöltő mogul persze "hazabeszél": az ásványvizeket (pl. Perrier, San Pellegrino, Pure Life) palackozó svájci vállalatnak kulcsfontosságú, hogy vizeink tiszták maradjanak. Egyes környezetvédő csoportok szemében ő maga a vörös posztó, hiszen a világ számos helyén a talajvizek és a "vízciklus" megbolygatásának okozójaként tekintenek vállalatára.

Aggasztó vízproblémák:
-Az Aral-tenger elapadása
-Az afrikai Chad-tó kiszáradása
-Az Arizona állambeli folyók vízszintjének drámai csökkenése

Az emberiség egyharmadának 15-20 éven belül krónikus vízhiánnyal kell számolnia, ami természetesen az élelem-előállításra, az agráriumra is kihatással lesz, ecsetelte a Reuters-nek Brabeck, aki résztvesz ugyan a davosi Világgazdasági Fórumhoz kapcsolódó, vízproblémákat kezelő munkacsoport tevékenységében, ám saját állítása szerint szinte semmi előrelépést nem sikerült elérnie, mivel "érzelmileg túlfűtöttek" az érintett felek.

Az azonban nagyrészt tudatosodott a politikusok köreiben, hogy a biodízel zsákutca volt: 9100 liter vizet használnak el egy liternyi bioüzemanyaghoz szükséges növényzet megtermeléséhez. Az ökolábnyom mellett a vízlábnyom fogalma is kezd ismertté válni a lakosság körében.

Kizsegerelik a forrásokat és patakokat?

A Nestlé Waters North America 2003-ban írta alá szerződést az észak-kaliforniai Shasta hegynél, McCloud városkában lévő forrás vizének megvásárlására, de 5 év múlva sem indult be a palackozás, mert a helyi lakosok megtámadták az ügyletet, írta az International Herald Tribune.

Legnagyobb vízszennyező tevékenységek:
-Hidraulikus kőzúzás a palaföldgáz-készletek kitermelésére
-Hagyományos bányászat
-Városi szennyvíz

Miért? A szerződés 100(!) évre szólt... Ráadásul a cég csak 15,5 dollárcent (54 forint) fizetését vállalta egy holdláb (acre foot, vagyis 1,23 millió liter!) vízért. Ehhez képest a Nestlé 2,183 dollárt fizetett ugyanennyi vízért a Maine állambeli Pure Mountainnél, állította az ECONorthwest tanácsadó cég. A szerződés értelmében naponta 600 tankos teherautó járt volna a kaliforniai helyszínre, hogy elszállítsa a vizet.

Az ilyesfajta ügyek nem egyedülállóak a Nestlé történetében. A cég csak viz-eladásaival 85,31 milliárd dollárra tett szert 2011-ben, miközben az elmúlt években Amerika-szerte perek tucatja ellenezte a cég vizzel kapcsolatos tevékenységét, többek közt Texas, Wisconsin, Kalifornia és Maine államokban, valamint Brazíliában.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo