"Több jogalap is van erre" - mondta a globalizáció kedvezőtlen mellékhatásait jogosan kipellengérező -ám egyes pillanatokban a demagógia határát súroló- beszédében Ángyán, aki a spekuláns tőke és a helyi közösségek, természeti kincsek közötti érdekellentétet magyarázta, s még a globális karvalytőkéről szóló könyv szerzőjére, David Kortenre is hivatkozott.
Míg ma piaci áron 30-50 000 forint egy hektár föld bérlete, korábban olyan szerződések születtek, melyek "bagóért", 100 forintos áron adták külföldi bérlőnek a földet. "Az európai jogban ez támogatásnak minősül." Az államtitkár kijelentette, vizsgálatot folytatnak annak kiderítésére, ki profitált a nemzeti érdekeket sértő bérleti szerződések megkötéséből.
"Az alaptörvény kimondja, ismeretlen tulajdonosi összetételű cégeknek magyar és uniós állami támogatást adni, állami vagyont eladni vagy bérbe adni nem lehet", mondta a birtokszerkezet és a földtulajdon kérdéseit elemezve.
Fiatal generáció kinevelése
Az államtitkár szerint az eddigi vidékfejlesztési stratégia az EU-s rendeletek magyarítása volt. Ezt a szokást törné meg az új tervezet, melyet "a vidék alkotmányának" nevezett Ángyán. "Szeretnék elindítani a demográfiai földprogramot. Fiatal pároknak, akik elhatározzák, hogy letelepednek, gazdálkodnak és két gyereket vállalnak, tartós 20-25 éves, örökölhető bérleti jogot adunk a földre". (Arról nem szól a fáma, mi van ha valamelyikük nemzőképtelen...)
Mint Schmuck Erzsébet, a konferenciát rendező Magyar Természetvédők Szövetségének elnöke elmondta, a vidékstratégiát "hadüzenetnek" is nevezték már egy szűk körű tanácskozáson. Az agrártámogatások 80 százaléka néhány tucatnyi résztvevő között lett szétosztva, a maradékon 4400 termelőegység osztozott, vallja Ángyán, aki azt szeretné, ha a kedvezményezettek szélesebb kört tennének ki a 200 000 regisztrált gazdaság között.
Nagyüzemi helyett családi gazdálkodás
A magyar mezőgazdaság "dél-amerikanizálódását" kívánja megállítani a kormány és a szaktárca, hogy a multik ne változassák "gyárcsarnokká", a vidéket, több tízezer hektáros területeket szentelve monokultúrás termesztésnek.
"A Nemzeti Vidékstratégia középpontjában a helyi gazdaság, a helyi feldolgozás, a helyi értékesítés, és a helyi közösségek megerősítése áll. Szemben a dél-amerikai típusú mezőgazdasággal, amely csak a tőkés társaságoknak kedvez, míg a vidéken élő emberek érdekeit figyelmen kívül hagyja. A 10 évre előretekintő vidékfejlesztési program az egyéni és a családi gazdaságokra, a kis- és közepes vállalkozásokra, és ezek szövetkezéseire épít, melyek sokkal több embernek adnak munkát, sokkal több család számára biztosítják a megélhetést, mint a monokultúrás, iparszerű, tömegtermelő mezőgazdasági rendszerek."
A termények bioetanol-piacra termelését is korlátozni szeretné a minisztérium. Ángyán büszkén bizonygatta Magyarország egyedülálló szerepét és helytállását a génkezelt vetőmagok, növények elleni harcban, mely az Európai Bizottság döntéseivel való ellenszegülést és az ügy bíróságra vitelét is magában foglalta.