Egy biztos: a csapot el kell zárni!

Ökológiai lábnyomunk túl nagy, életmódunk és termelési rendszereink jelen állapotukban nem fenntarthatók. Egyre zaklatottabb világban élünk, az eddig stabil rendszerek sorra meginognak. Viták helyett dialógus, profit mellett felelősség, lineáris gondolkodás helyett rendszerszemlélet kell, hogy előnyt élvezzen. És persze el kell zárnunk a csapot és áramtalanítanunk kell, mert lehet, hogy ezzel tesszük a legtöbbet. A Piac és Profit konferenciájának prominens előadói a kiútkeresés jegyében fogalmazták meg szemléletváltást sürgető gondolataikat és gondolkodtak a megoldási lehetőségekről.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„A hivatalnokok közfelfogása szerint addig nincs értelme a törvényeknek, amíg az egyén nem érez felelősséget." - kezdte Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa a fenntarthatóságról és a gondolkodás- és életmódváltásról szóló előadásában. A fenntartható fejlődés az ombudsman szerint (is) arról szól, hogy olyan szinten biztosíthassuk a rendelkezésre álló erőforrásokat és az egészséges életkörülményeket a következő nemzedékeknek, amilyen szinten mi is részesültünk belőlük. Ráadásul - tette hozzá Fülöp - a jövő nemzedékei közé a ma élő generációk is nagy része is beletartozik és a változások már ma is itt vannak. A tekintélyes Nature magazin nagy visszhangot kiváltó 2009-es szeptemberi számában 3 olyan területet sorolt fel komoly tudományos műhelyek összeállításában, amelyeknél már a „veszélyes zónában vannak". (A magazin több mint fél éven keresztül folytatta a kutatások, hírek és vélemények összegyűjtését, e tudásanyagot itt találja.) A klíma- és biodiverzitás, illetve a termőföldek háztartása olyan helyzetben van, ahol visszafordíthatatlan folyamatok dominálnak, hiszen a kihalt fajokat, vagy a felborult nitrogén háztartást lehetetlennek tűnik pótolni, illetve visszaállítani. „Pont azok a területek vannak kritikus helyzetben, amelyek rendszerszintű gondolkodás-változtatásra szorulnak, míg az egyszerűen megoldható problémák (mint például az ózonrétegre veszélyes gázok kivonása az ipari termékekből viszonylag egyszerű volt - azóta az ózonréteg ismét növekedésnek indult.)

A Facebook is segít

Az emberek a tudásáról szólva az ombudsman arra hívta fel a figyelmet, hogy „ha tudnak is a problémákról, azt a bizonytalan jövőbe tolják, illetve egyszerre csak egy problémára összpontosítanak. Mindezek ellenére, ha lassan is, de változik a szemlélet, főleg azért, mert az információs társadalom hálózatai hihetetlen információáramlást tesznek lehetővé - a szociális kapcsolatainkon keresztül.

Az ombudsmani iroda mindenesetre panaszokat vizsgál, és szemben az átlagos hatóságokkal - igyekszik rendszerszemlélettel közelíteni a problémákhoz, így például egy zajos étterem esetén a kereskedelmi, környezetterhelési, birtokháborítási stb. szempontokat is megvizsgálja.

Egy tisztább megoldás
Bálint Norbert, a Főgáz Zrt. szóvivője egy konkrét példán keresztül mutatta be a szükséges szemléletváltozást: a CNG (Compressed Natural Gas sűrített földgáz) hasznosítása környezetbarát, olcsó és hatékony megoldás a minden-napokban. Az Olaszországban, de még Indiában is hosszú idő óta bevált technológia szerint a teherautók, furgonok, autóbuszok meghajtását lehet hatékonyabb és zöldebb módra átváltani, és ezen dolgozik a Főgáz is. A BME kutatási adatai szerint a benzin üzemű motorokhoz képest nagyságren-dekkel kisebb a szén-monoxid-, (60-90 %), a nitrogénoxid-, (20-40 %) és a szénhidrogén-kibocsátás (40-60 %) is és az sem mellékes szempont, hogy 100 kilométert 2500 forint helyett 1400-ért is meg lehet tenni. Bálint szerint ma még pilot programban zajló teszte-lések és a két nyilvános töltő-állomás hálózattá bővítése fontos cél, így például a szegedi tömegközlekedés 42 autóbusza mellett vállalati flották, kukásautók, naponta pár száz kilométert megtevő kisteher-autók lehetnek az első között, akik (metán)gázüzemre váltanak. „Aggódni sem kell”, mondta a Főgáz szakértője, hiszen a robbanásveszély kizárt és megmutatott egy videót, amin felgyújtanak egy gázüzemű személyautót, ami nem robban fel… (Az előadás letöltéséhez kattintson!)

A cselekvésről szólva Fülöp kijelentette, hogy szerinte a közösségi részvétel ad lehetőséget, a „környezeti demokrácia" átláthatóbb és elszámoltathatóbb hivatalokat teremt. Az elmúlt másfél évben az ombudsman szerint hatalmas változásokat jelentett: megmutatta, hogy a civil szektor, a lakosság és akár az önkormányzatok alkalmi koalíciói együtt képesek nagyvállalati vagy nagyvállalkozói érdekekkel szembefordulva győzedelmeskedni.

Lehetőségek adottak

Hasonló, a korábbi struktúrák átlépését, és teljesen új megközelítések fontosságát hangoztatta Ruzsa Ágota, a Sol Intézet igazgatója aki szakítva az „évtizedes hagyományokkal" PowerPoint helyett a három magyar fiatalember által kifejlesztett prezi.com segítségével illusztrálta előadását.

A lineáris megközelítések és leegyszerűsítések helyett Ruzsa a rendszerszemléletet javasolta és felidézett egy korábbi konferenciát, ahol a holland előadó azt mutatta be, hogy a rendszerszemléletet már az óvodában elsajátítják a jövő (holland) generációi. A haéégatóságból a legtöbben nem is nagyon értették, ám az előadónak feltűnt, a magyarok milyen gyorsan felfogták. „Nemcsak a felelősségünk óriási, hanem a lehetőségeink is" - mutatott rá a Sol Intézet igazgatója, aki szerint már csak a magyar nyelv óriási rugalmassága is támogat minket ebben. („Hány sorrendben is lehet elmondani: „János szereti Marit"? - Ugye? Az angol pedig csak egy variációt ismer...). Ruzsa szerint ezt a rugalmasságot kell a mindennapokban is előnyünkre változtatnunk, amellett, hogy a viták helyett a dialógust, a gépies rendszerek helyett az élő szervezeteket kell előnyben részesítenünk. „A köz gazdái az életet táplálják", és csak az élő vállalatok juthatnak előrébb - hangsúlyozta Ruzsa Ágota.

Bodroghelyi Csaba, a Követ Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért ügyvezető igazgatója a növekedés szükségszerűségének megkérdőjelezéséről beszélt előadásában (amelyet ide kattintva tekinthet meg). Ma minden kibocsátás és termelés, ijesztő mértékben (exponenciálisan) nő, a cégek és a kormányok is a növekedésben érdekeltek. „A legtöbben az államtól várják a változ(tat)ást, holott a legtöbb esetben a vállalatok kezében a kulcs. Bodroghelyi szerint ezért fontos a vállalati felelősségvállalás, a CSR, hiszen az egy eszközrendszer a fenntartható gazdálkodásra való átállásra. „Sokkal többet ér, ha önként, az etikát szem előtt tartva a cégek felismerik ennek szükségességét, mintha szabályokkal kényszerítenénk rá őket" - mondta Követ vezetője, aki ezt Magyarország bonyolult jogszabályi környezetével magyarázta. „Ha a morál erősebb lenne a szereplőkben, akkor nyilván nem kéne kiírni a folyópartra, hogy „Szemét lerakása tilos!", hiszen ezt mindenki tudná...

Ferenczi Tamás, a Magyar-Európai üzleti Tanács elnöke, a British Telecom (BT) Magyarország ügyvezető igazgatója a nagyvállalati felelősségvállalástól beszélt, és bár hangsúlyozta, hogy nem minden multi mutat fel felelős működést, ám ezek a jövőben nem lesznek életképesek, hiszen a fogyasztók nem fogják tolerálni eme hiányosságukat. Ferenczi szerint ma a fenntarthatósági jelentések nem PR-eszközök, hiszen sokszor ezen célkitűzések teljesítésétől függ a cégvezetés prémiumának nagysága is, így a profitérdekeken túl a CSR kulcstényező a „magára valamit is adó" cégek életében. „Felismerték, hogy ha nem tesznek semmit, akkor később nem lesznek ők sem és a fogyasztóik sem, a BT például fontmilliárdokat költ arra, hogy 2016-ig az elektromos energiafogyasztásának negyede szélerőműben termelt áramból álljon. „Már a közeljövőben is tömegesen fordulnak el a nem etikusan és fenntartható módon működő vállalatoktól a fogyasztók, ezt pedig senki nem engedheti meg magának".- magyarázta Magyar-Európai üzleti Tanács elnöke.

Családtervezés és felelős háztartások

Simonyi Gyula, a BOCS Alapítvány elnöke az évente 80 milliós népességnövekedést állította a fenntarthatóság legnagyobb akadályának és a családtervezési programok támogatását a CSR legköltséghatékonyabb klíma- és környezetvédelmi elemének. A BOCS évtizedek óta dolgozik ezen a területen nemzetközi partnerekkel és konkrét lehetőségeket tud ajánlani a felelős vállalatoknak. Hozzászólásában Simonyi azzal érvelt, hogy évezredeken át mindenféle hatalomnak kellett az olcsó katona, rabszolga, jobbágy, munkás, de „mára szerencsére már senkinek nem érdeke a gyermekvállalás erőltetése". Az ökológiai fenntarthatóság mellett alapvető humanitárius, emberi jogi, esélyegyenlőségi, szociális feladat is a családtervezési lehetőségek megteremtése. Ma még többszázmillió nőnek nincs joga, tudása, eszköze hozzá. A családtervezést az ENSZ már 1968-ban az emberi jogok közé sorolta és a Millenniumi Fejlesztési Célok (amelyeket 2000-ben minden ország, Magyarország is aláírt) közül az ötödikben szerepel, hogy 2015-re mindenkinek legyen családtervezési lehetősége.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo