Amikor naponta 59 centimétert emelkedik a radioaktív víz...

A szélsőségesebbé váló időjárási viszonyok, az árvízek és viharok nem hagyják érintetlenül a bányaipart sem. Elemzők szerint a beszállítói szerződések felülvizsgálatára van szükség, hiszen egyre több esetben kell a "force majeur" kitételhez folyamodni, amikor előreláthatatlan katasztrófa éri a kitermelést. A termelést megakasztó természeti katasztrófák egy részének bekövetkezte azonban előre jelezhető.

Az éghajlatváltozás korában gyakoribbak a trópusi viharok (ciklonok), áradások, aszályok és erdőtüzek. Ezek a világ nagy szén-, vas-, bauxit- és aranybányáira is hatással vannak - a kitermelésre éppúgy, mint a keletkező ipari szenny tárolására (elég csak a hazai példára, a vörös iszap katasztrófára gondolni).

Természeti katasztrófák esetén a kitermelés ideiglenesen leáll, és a szerződésekben érvénybe lép a "force majeur" kitétel: vagyis a termelő vállalat felfüggeszti szállítási kötelezettségét, illetve a rendelkezésre álló készletek fényében súlyozza, melyik partnerének mennyit szállít - a szerződött mennyiség kis hányadát.

Ha a katasztrófa olyan mértékű, hogy a termelés lehetlenné válik, a szerződéseket érvénytelenítik. Ha később újraindul a termelés, az aktuális árfolyamon lehet lekötni a kibányászott nyersanyagokat (ez általában magasabb árszint, mert a piacról kivont bányák csökkentik a kínálatot, a kereslet nagyobb ennél, s az adott ásvány ára megugrik).

Ha csak ideiglenes leállásról van szó, akkor a termelés újraindulásakor az eredeti szerződésben foglalt áron kell szállítani a nyersanyagokat, írta elemzésében a Reuters. Nem mindegy tehát, a "force majeur" feltételét mikor és hogyan alkalmazzák.

Csakhogy a természeti katasztrófák némelyike előre látható. Az ausztrál szénbányászatot az év elején sújtó trópusi ciklon például ilyen típusú időjárási jelenség. Ám a bányavállalatok nagy része nem fizetett elő olyan meteorológiai előrejelző szolgáltatásra, amellyel előre kalkulálhatná a termelés szüneteltetését.

Szennyezett talajvizek

A bányászatból eredető környezetszennyezés, valamint a természeti övezetek átalakítása a világon mindenütt olyan kellemetlen jelenségeket okoznak, melyek orvoslására nem mindig vannak felkészülve anyagilag a kormányok.

A savas bányavíz feltörése és talajvízbe jutása globális probléma, és annak "köszönhető", hogy a tárnákban felgyülemlő víz kémiai kölcsönhatásba lép a többmilliárd éves kőzetekkel, aminek végeredménye a kénsavval, nehézfémekkel, sőt radioaktív anyagokkal telített víz.

A Dél-Afrikai Köztársaság például csak idén határozta el, hogy fellép több évtizedes múltra visszatekintő bányáinak talajvízszennyezése ellen: Johannesburg a 19. századi aranyláz hátán épült fel és fejlődött nagyvárossá. Szó szerint a hátán, hiszen a bányák a város alatt húzódnak. A kormány 168 millió dollárt készül költeni arra, hogy megfékezze a bezárt tárnákból a mérgező bányavizek felszíni talajba (és talajvízbe) szivárgását.


A program 2012 tavaszán veszi kezdetét, és várhatóan vízelszívó pumpák építésével kínál megoldást a problémára - hiszen a szivárgás már megkezdődött (főleg a város nyugati részén), de a hatóságok szerint még nem ért el olyan mértéket, hogy káros lenne a környezetre. A város középső része alatt a mérgező vizek jelenleg mindössze 500 méterrel, a keleti részen pedig 700 méterrel vannak a földfelszíntől, és naponta 59 centimérrel emelkednek!

Mi is a "force majeure"?
Szó szerint nagyobb, elháríthatatlan erőt, akadályt, kényszerhelyzetet jelent, illetve előreláthatatlan, katasztrofális eseményt, melynek megtörténte lehetővé teszi a szerződés felfüggesztését, olykor az érvénytelenítését is. Az esetek többségében a vállalás részleges teljesítéséhez (kisebb mennyiségű szállítmány, kevesebb munkaórányi szolgáltatás stb.) folyamodnak a szerződött felek.

Véleményvezér

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.
Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya

Épül-szépül az Orbán-család szuper luxus kastélya 

Szép vagy, gyönyörű vagy, Magyarország.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete

Sokba kerül nekünk szegény adófizetőknek a kormánypárti urak kissé zavaros szerelmi élete 

Kinek a pap, kinek a papné, valakinek meg mindkettő.
Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika

Teljes csőd az eddigi magyar energiapolitika 

A hintapolitika miatt belassult Orbán-kormány nem nagyon tud gyorsan reagálni a váratlan fejleményekre.
Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban

Leteszek két és félmillió forintot és soron kívül már meg is operálnak az egyik állami kórházban 

Ez már döfi, a szó átvitt és valódi értelmében.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo