A Jolly Joker

Mennyire képesek zölddé válni az infokommunikációs technológiák? Ezeknek ugyanis áruk és hasznuk egyaránt van, s hogy az előnyök vagy hátrányok kerülnek-e túlsúlyba a klímaváltozás megfékezése szempontjából, az a kérdésre adandó választól függ. Mindenesetre az Európai Bizottság a gazdaság három területét is megnevezte, ahol a modern infokommunikációs technológiák terjedésétől vár jelentős hatékonyságnövekedést. Az IKT-szektor felelőssége tehát nem korlátozódik csupán az iparágon belüli kibocsátáscsökkentésre és energiamegtakarításra, az egész társadalom hatékony működésére is kiterjed.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az infokommunikációs technológiák és a klímaváltozás kapcsolatának kérdését nehéz csupán az unióra értelmezni, hiszen e technológiák lényege éppen földrajzi kötöttségektől mentes mivoltukban rejlik, és a klímaváltozás megfékezésének feladata is globális vállalás. Az unió azonban jelentős felismerésre jutott, és ezt májusban az Európai Bizottság állásfoglalásban tette közzé. Eszerint a jövőben támogatja az energiahatékony info- és kommunikációtechnológiai (IKT) eszközök alkalmazását annak érdekében, hogy javuljon energiafelhasználásának hatékonysága. Különösen három ágazatban várnak előrelépést: az épületek, a világítás és energetikai elosztórendszerek területén.

A klímaváltozást fékezi az infokommunikáció

Az utóbbi időben riasztó adatok láttak napvilágot. Körültekintő és széles körű intézkedések nélkül az unió energiafelhasználása hozzávetőlegesen 25 százalékkal bővülne 2012-ig, a korábban megjósolt mértéknél erőteljesebben fokozva a kontinens károsanyag-kibocsátását. Ugyanakkor az EU az üvegházhatású gázok kibocsátásának az 1990-es szinthez képest 20 százalékos csökkentését és a megújuló energiának a teljes fogyasztás 20 százalékát fedező felhasználását tűzte ki célul 2020-ig. A Európai Bizottság szerint a megoldást az IKT-alkalmazások elterjedése jelentheti: a modern technológiák kihasználásával fokozni lehet a gazdaság minden szegmensének hatékonyságát, miközben hozzájárulnak az unió termelékenységének és versenyképességének bővüléséhez, valamint a munkahelyek számának növekedéséhez is.

Az unió megállapításával összecseng a SMART 2020 dokumentum - egy független nemzetközi nonprofit szerveződés, a Klímacsoport (The Climate Group) által nyáron publikált tanulmány - megállapítása is: e szerint az IKT-szektor kulcsszerepet játszik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású társadalom megteremtésében, és az ágazat a jelenleginél sokkal többet tehet, hogy segítsen a 2020-ra kitűzött célok elérésében.

Az energiafogyasztás csökkentése és a károsanyag-kibocsátás mérséklése érdekében az Európai Bizottság tehát az IKT-alkalmazások használatának támogatása mellett tette le a voksát. Az EU adminisztratív karja ösztönözni szeretné a szektor kutatási és fejlesztési tevékenységét, az IKT-alkalmazások minél szélesebb körű bevezetését és a zöld technológiák elterjesztésére vonatkozó önkéntes megállapodások létrejöttét.

Az unió egyes tagállamaiban már léteznek úgynevezett best practice-megoldások. Dániában például az 1990 és 2005 közötti időszakban közel a felére csökkent a szén-dioxid-kibocsátás azáltal, hogy az energiaellátás fele decentralizált hálózatokon keresztül történik, és ma már a szükséges energia 20 százalékát a szélerőművek adják. Finnországban pedig intelligens mérőrendszerek teszik lehetővé, hogy az épületvezérlő rendszerek rögzítsék a különböző szektorokban használt energiát, és így 7 százalékkal növelték az energiafelhasználás hatékonyságát.

Viviane Reding, az unió információs társadalomért és médiáért felelős biztosa is úgy látja, hogy az innovatív, energiahatékony IKT-megoldások kutatása és az eredmények gyors alkalmazása egyre inkább kulcsfontosságú a globális kibocsátás csökkentése érdekében.

- Ez win-win - vagyis kétszeresen is előnyös - helyzet, hiszen az IKT-alkalmazások támogatják az unió iparának versenyképességét, ráadásul hozzájárulnak ahhoz, hogy a kontinens a klímaváltozás elleni harc éllovasává váljék - hangsúlyozta a biztos.

Az érem kevésbé fényes oldala

A mérlegnek azonban van másik serpenyője is. Az IT-megoldások terjedésével számolnunk kell az eszközök üzemeltetéséhez szükséges energiafogyasztás, a termékekben található mérgező vegyi anyagok és az elektronikus hulladék környezetre gyakorolt hatásával is. A SMART 2020 elemzésben az áll, hogy az üvegházhatású gázok globális kibocsátásának két százalékáért jelenleg az IT-szektor a felelős, és várhatóan ez az adat 2020-ig a duplájára nő. Miközben a működő IT-eszközök kifejezetten jelentős energiafogyasztók, a használaton kívül kerülők az ugyancsak környezetkárosító faktort jelentő hulladékmennyiséget gyarapítják.

Baranyák Zoltán, a Hulladék Munkaszövetség (Humusz) szakértője a Green IT konferencián elmondta, hogy a számítógépek számának növekedésével párhuzamosan megugrik az elektronikai hulladékok mennyisége is: 2010-re az összesen legyártott - és hulladékká vált gépekkel együtt - a PC-k száma elérheti a 2,9 milliárdot.

Az IT-berendezések energiafogyasztása amúgy jelentős kiadást is jelent. Egy kisebb cég feladatainak ellátáshoz szükséges szerver üzemeltetéséhez társuló költségeknek például 20 százalékát az áramfogyasztás teszi ki, miközben egy nagyobb adatközpont esetében ez az arány akár a 80 százalékot is elérheti.

A szektor CO2-kibocsátása tehát a várakozások szerint jelentősen nő az elkövetkező években - 2002-ben 53 millió tonna volt, 2020-ra már 1,43 milliárd tonnára számítanak a tudósok -, a speciális IKT-alkalmazások mégis jelentős mértékben hozzájárulhatnak a világ károsanyag-kibocsátásának csökkentéséhez. A SMART 2020 szerzői szerint közel ötször akkora megtakarítás érhető el, mint az ágazat saját ökológiai lábnyoma: 2020-ig a virtuális technológiákkal akár 7,8 milliárd tonna, azaz az összes szén-dioxid-kibocsátás 15 százaléka elkerülhetővé válik.

Megjelent a Piac és Profit Magazin októberi számában.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo